Serwisów mamy coraz więcej, przedsiębiorcy mogą wybierać…

Rzeczpospolita , autor: Katarzyna Jędrzejewska , oprac.: GR

wrz 25, 2007


Serwisów mamy coraz więcej, przedsiębiorcy

Przedsiębiorca nie musi dziś kupować papierowego wydania Dziennika Ustaw czy Monitora Polskiego, żeby dotrzeć do Informacji prawnej. Internetowe serwisy prawne prześcigają się w dostarczaniu Informacji, I to nie tylko o wchodzących w życie przepisach.

Tak naprawdę liczą się jednak tylko ci, którzy postawili na fachową obsługę płatnych abonentów albo na dostarczanie bezpłatnej, codziennie aktualizowanej i nieustannie wzbogacanej informacji. Ci, którzy jeszcze nie tak dawno mieli wiernych użytkowników, lecz pozwolili sobie na kilkudniowe opóźnienia lub nie dbają o merytoryczny poziom informacji (także dyskusyjnego forum), szybko tracą na oglądalności.

Z urzędowego biurka…

Coraz lepiej pod względem jakości informacji wyglądają strony rządowych urzędów i instytucji. Dla wszystkich, którzy chcą się zapoznać z planowanymi zmianami w prawie, najbardziej godna polecenia jest zakładka BIP”. BIP to Biuletyn Informacji Publicznej, czyli urzędowy publikator. Składa się z systemu stron, na których jest udostępniana informacja publiczna. Do BIP można się dostać również poprzez stronę www.bip. gov.pl. Klikając na nazwę wybranego urzędu, znajdziemy adres jego strony BIP lub strony głównej. W ten sam sposób możemy szukać informacji publikowanych w BIP przez gminy, powiaty i urzędy marszałkowskie oraz podległe im instytucje (np. szpitale, biblioteki).

…do sejmowej bazy

Dokumentów, które opuszczą rządowe gmachy, najlepiej szukać na stronie sejmowej: www.sejm. gov.pl. Tu można też śledzić dalszy ich los, przeczytać kolejne sprawozdania sejmowych komisji, poznać treść aktu uchwalonego przez Sejm i skierowanego do Senatu, i w końcu przeczytać przepisy w wersji opublikowanej w Dzienniku Ustaw. Nieocenionym źródłem informacji o wszystkich ustawach i aktach prawnych zamieszczonych w Dzienniku Ustaw w latach 1944 -2007 i w Monitorze Polskim w latach 1997 – 2007 jest baza Internetowego Systemu Aktów Prawnych: http://isip.sejm.gov.pl.

Urzędowe wyjaśnienia i rejestry

Bardzo przydatny i sprawnie redagowany serwis ma ZUS. Znajdziemy tam nie tylko aktualności i informacje o bieżącej wysokości składek lecz także – co szczególnie użyteczne – wiele obszernych poradników, bieżących wyjaśnień departamentów centrali ZUS oraz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania (www.zus.gov.pl).

Bogaty, choć zapewne mniej przydatny w znalezieniu jedynej wiążącej odpowiedzi, jest serwis Ministerstwa Finansów: www.mf-net.gov.pl. Znajdziemy tu min. przepisy podatkowe (ujednolicone, choć niekoniecznie na ostatnią chwilę), projekty ustaw i rozporządzeń podatkowych (w zakładce BIP), interpretacje organów podatkowych wydanych w indywidualnych sprawach podatników, ściągniemy formularze podatkowe, poznamy zawartość Biuletynów Skarbowych (od 1995 r.), a także uzyskamy podstawowe informacje o systemie celnym.

Całkiem przyzwoicie wygląda odświeżona strona Ministerstwa Sprawiedliwości (www.ms.gov.pl). Szkoda tylko, że w aktualnościach przeważają odniesienia i sprostowania do medialnych doniesień, a część użytkowa, szczególnie przydatna przedsiębiorcy, nadal kuleje. Oczywiście tam, gdzie użytkownik nadal nie może w pełni skorzystać z użytecznej wyszukiwarki (jak np. w informatycznym systemie Nowa Księga Wieczysta), trudno winić za to administratora ministerialnej witryny.

Kto pozwoli sobie na kilkudniowe opóźnienie lub nie dba o merytoryczny poziom serwisu internetowego, szybko traci na oglądalności.

Komercyjne, niekoniecznie płatne

Informacji prawnych warto szukać również w serwisach komercyjnych, bo z reguły oferują również pakiet bezpłatny. Płacić trzeba najczęściej za dostęp do informacji bardziej szczegółowych, archiwalnych aktów prawnych, ujednoliconej wersji wszystkich przepisów, aktywnych druków i formularzy.

Należy również pamiętać, że niektóre z tych serwisów żyją z promowania innych, płatnych produktów. Logując się w takim serwisie, z góry skazujemy się więc na reklamowy e-mailing. Kogo jednak nie zrażają oferty i reklamy, śmiało może się rejestrować w części bezpłatnej. Serwisy komercyjne często bowiem prześcigają się w dostarczaniu klientowi całkiem przyzwoitej porcji wiedzy. Przede wszystkim są to informacje o najnowszych zmianach w prawie, czyli przepisach, które weszły w życie, oraz tych, które przestały obowiązywać. Coraz częściej udostępniane są one dwoma kanałami: na internetowej stronie i za pośrednictwem newsletterów. Te ostatnie są z reguły bezpłatne, ale przy zamawianiu warto się upewnić, bo zdarzają się też biuletyny płatne.

W aktualnościach sporo informacji bywa zaczerpniętych z mediów (także z Rz”, niestety, nierzadko bez podania źródła), ale mimo wszystko dają one ogląd tego, co zmienia się lub ma zmienić w prawie. Niezależnie od tego na każdym niemal portalu znajdziemy .prawny” przegląd prasy.

Więcej Rzeczpospolita.