Symfonia liczb…

Rzeczpospolita , autor: . Rr , oprac.: GR

wrz 26, 2007


Niemało kosztują, mogą trwać nawet rok, ale cieszą się ogromnym powodzeniem. Dlaczego – Ukończenie kursów księgowych może zapewnić pracę – mówi Ewa Herman z Wojewódzkiego Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Szczecinie

Właśnie w WZDZ kurs księgowości ukończyła Agnieszka Letarska ze Szczecina. – Trzeba podnosić swoje kwalifikacje, bo rynek pracy jest wymagający. Dlatego, by znaleźć dobrą posadę, należy się uczyć -mówi. – Po kursie znalazłam pracę jako przedstawiciel handlowy. Potrafię sama poprowadzić swoją księgowość, a nawet pomagam w różnych rozliczeniach znajomym.

Najbardziej podobało jej się, że na kursie było dużo praktyki i mało teorii. – Na szczęście wykładowca nie siedział z książką i nie czytał, jak rozwiązać jakiś problem. Na zajęciach tworzyliśmy kilka grup, które rozwiązywały takie zadania, jakie mogą nas spotkać w przyszłej pracy. Potem grupy współpracowały ze sobą i problem rozwiązywaliśmy już wspólnie. To było świetne – mówi Agnieszka Letarska.

Podczas kursu, w którym uczestniczyło 20 osób, miała własne stanowisko komputerowe. Poznawała rożne programy wykorzystywane w księgowości. – Może to być np. zusowski program Płatnik lub program Symfonia, który umożliwia zapisy księgowe na kontach bankowych i tworzy raporty księgowe -mówi Ewa Herman.

W WZDZ poznawanie Płatnika odbywa się w czasie kursu Podstawy księgowości z komputerowym programem F-K i ubezpieczeń społecznych Płatnik”.

Kurs ma celu przygotowanie do pracy na różnych stanowiskach w działach księgowości i w służbach finansowych. Kandydaci do tego kursu powinni mieć wykształcenie średnie. Kurs trwa 140 godzin, od-

bywa się trzy – cztery razy w tygodniu w godzinach 16 – 20. W trakcie kursu można się nauczyć: obsługi komputera (20 godz.), podstaw księgowości (40 godz.), komputerowego systemu f-k (45 godz.), komputerowego programu Płatnik (35 godz.). Kurs zakończony jest egzaminem wewnętrznym z zakresu objętego programem szkolenia. Absolwent otrzymuje zaświadczenie o ukończeniu kursu. Kosztuje on 1,2 tys. zł.

Więcej Rzeczpospolita.