Przybędzie tysiąc urzędników…

Rzeczpospolita , autor: . Zal , oprac.: GR

wrz 26, 2007


W przyszłym roku do służby cywilnej będzie mogło trafić tysiąc urzędników.

Rząd na wczorajszym posiedzeniu przyjął trzyletni plan limitów mianowań urzędników w służbie cywilnej na lata 2008 – 2010.

Zgodnie z ustawą z 24 sierpnia 2006 r. o służbie cywilnej Rada Ministrów ma obowiązek co roku ustalić taki plan i przedstawić go S ej -mówi wraz z ustawą budżetową.

Wczoraj postanowiono, że w kolejnych trzech latach do służby cywilnej będzie mogło trafiać po tysiąc urzędników. Na 2007 rok limit przyjęć określono na 3000, jednak kandydatów było dużo mniej, niż zakładał rząd. Najprawdopodobniej spadek liczby zgłoszeń do postępowania kwalifikacyjnego to efekt zmian w systemie działania tej służby.

Urzędnicy są mniej zainteresowani postępowaniem kwalifikacyjnym także dlatego, że został powołany Państwowy Zasób Kadrowy. Ustawa z 24 sierpnia o Państwowym Zasobie Kadrowym i wysokich stanowiskach państwowych zniosła ograniczenia w przepisach, które pozwalały obejmować wyższe stanowiska w służbie cywilnej tylko urzędnikom wchodzącym w jej skład.

Na mniejsze zainteresowanie służbą cywilną wpływ może też mieć poziom wynagrodzeń w administracji. Jeżeli się nie zmieni, niewykluczona jest migracja urzędników poza administrację rządową.

Więcej Rzeczpospolita.