Izba zażądała wyjaśnień od naczelników urzędów…

Rzeczpospolita , autor: Grażyna Leśniak J. , oprac.: GR

wrz 26, 2007


Śląskie urzędy skarbowe musiały wytłumaczyć, dlaczego przedłużały postępowania podatkowe

Są już pierwsze reakcje na opublikowane przez Rz” 20 września br. zestawienie wszystkich 401 urzędów skarbowych w kraju. Jak się dowiedzieliśmy, dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach zażądał od naczelników urzędów skarbowych w Chorzowie, Bytomiu i Rudzie Śląskiej wyjaśnień dotyczących przyczyn przedłużania się prowadzonych tam postępowań podatkowych.

Właśnie te trzy urzędy znalazły się w ścisłej czołówce tych, w których postępowania podatkowe prowadzono najdłużej. Rekordzistą okazał się w tym względzie US w Chorzowie, który wydał decyzję po trwającym 67 miesięcy postępowaniu. Drugi na liście US w Bytomiu był nieco lepszy, bo ograniczył się do 56 miesięcy. O miesiąc krócej trwało najdłuższe postępowanie w US w Rudzie Śląskiej.

Otrzymaliśmy wczoraj oficjalne stanowisko w tej sprawie dyrektora IS w Katowicach. Wynika z niego, że dyrektor wystąpił o wyjaśnienia, by ustalić przyczyny przedłużania prowadzonych postępowań oraz określić ewentualną winę pracowników, tj. stopień opieszałości w prowadzeniu postępowań. Otrzymane wyjaśnienia potwierdziły, iż przypadki przedłużania postępowań wskazane w treści artykułu są jednostkowe i ich zaistnienie nie było wywołane umyślnym czy celowym działaniem pracowników urzędów.

Więcej Rzeczpospolita.