Wyborcze pomysły polityków na państwo i prawo…

Rzeczpospolita , autor: Ireneusz Walencik , oprac.: GR

paź 2, 2007


LID i PO chciałyby wprowadzić do polskiego wymiaru sprawiedliwości urząd sędziego śledczego. Ma być lekarstwem na upolitycznienie prokuratury

Dostrzegają je dziś politycy obu ugrupowań. Swój pomysł przedstawili podczas debaty przedwyborczej zorganizowanej wczoraj przez Konfederację Pracodawców Polskich oraz Naczelną Radę Adwokacką. Jej tematem było prawo, a w dyskusji brali udział politycy z PO, LiD, PSL, LPR i Samoobrony. Nie przyszedł nikt z PiS.

Wszyscy uczestnicy opowiedzieli się za istnieniem zawodów zaufania publicznego. Ryszard Kalisz z LiD przypomniał, że jest autorem art. 17 konstytucji, który daje im podstawę do działania. Waldemar

Pawlak powiedział, że PSL chce przekształcić Senat w izbę samorządową, w której zasiadaliby m.in. przedstawiciele samorządów zawodowych.

Andrzej Lepper (Samoobrona) i Roman Giertych (LPR) podkreślali, że korporacje zawodowe powinny być otwarte. Według Cezarego Grabarczyka z PO państwo rozwiązało już problem zamkniętych korporacji prawniczych, szeroko udostępniając aplikacje.

Więcej Rzeczpospolita.