Fundusze pekao i cu najlepsze w tym roku…

Rzeczpospolita , autor: Katarzyna Ostrowska , oprac.: GR

paź 2, 2007


Trzeci kwartał fundusze emerytalne zakończyły na minusie. Od początku roku jednak całkiem sporo zarobiły dla swoich klientów. Największy wpływ miała na to pierwsza potowa roku

Przeciętna zmiana wartości jednostki rozrachunkowej wyniosła w tym roku prawie 9 proc. To całkiem dobry wynik. Zwłaszcza że w III kwartale wszystkie fundusze emerytalne były na minusie.

Od lipca sytuacja na GPW nie rozpieszcza inwestorów. W ciągu zakończonego właśnie kwartału indeksy giełdowe traciły. Najmniej wskaźnik największych spółek WIG20 – ponad 3 proc. Znacznie gorzej wyglądała sytuacja w odniesieniu do indeksów małych i średnich spółek i tak poziom mWIG40 spadł aż o prawie 20 proc. Dlatego też najbardziej na wartości straciły jednostki (na nie przeliczane są składki klientów) OFE, które miały najwięcej akcji mniejszych spółek

Liderzy pierwszej połowy roku, gdy kursy tych właśnie spółek pięły się w górę – Polsat i Pekao –

w VI kwartale uplasowali się na końcu stawki. Najlepiej wypadły natomiast największe OFE, jak Commercial Union  lNG  czy AIG.

Od początku roku najlepiej wypadł Pekao, a następnie GU i AIG. Sporo niżej jest Polsat, który po półroczu był drugi, a obecnie ósmy.

Więcej Rzeczpospolita.