Prawo ma być proste…

Rzeczpospolita , autor: . Eg , oprac.: GR

paź 4, 2007


Rada Podatkowa przy Lewiatanie opracowała almanach najpilniejszych zmian, jakie w ciągu najbliższych trzech lat powinien w podatkach przeprowadzić rząd. -Wytypowaliśmy kilkadziesiąt zagadnień, które wymagają naprawy. Jako najpilniejsze uznaliśmy 18 -mówi Rafał Iniewski z Lewiatana. Jego zdaniem zmiany trzeba przeprowadzić jak najszybciej, bo gdy osłabnie dynamika wzrostu gospodarczego, jasne i przejrzyste prawo powinno wspomagać przedsiębiorców.

Almanach otwiera postulat, aby wprowadzić vacatio legis oraz specjalny reżim prawny dla tworzenia przepisów podatkowych. Zdaniem przedsiębiorców prawo podatkowe to materia skomplikowana i mocno ingerująca wprawo własności, dlatego powinni oni mieć czas, aby się z nim zapoznać i przygotować do jego skutków.

Należy skodyfikować podstawowe zasady ogólnego prawa podatkowego i wypracować mechanizmy wsparcia małych i średnich przedsiębiorstw. – Ktoś może się oburzyć, że chcemy wspierać jedną grupę przedsiębiorców, jednak prawda jest taka, że w przypadku małych firm koszt poboru podatków wynosi 30 proc. ściąganej kwoty a w przypadku dużych tylko 2 proc. – wyjaśnia Iniewski. Jednym z pomysłów jest podniesienie progu 800 tys. euro, powyżej którego przedsiębiorcy mają obowiązek prowadzenia pełnej księgowości.

Więcej Rzeczpospolita.