Dobre konto firmowe…

Rzeczpospolita , autor: Edward Dąbrowski , oprac.: GR

paź 4, 2007


Konta firmowe całą swoją infrastrukturą: debet lub kredyt odnawialny, karty płatnicze i kredytowe, produkty inwestycyjne itd., do złudzenia przypominają pakietowe rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe osób nieprowadzących działalności gospodarczej.

W ramach pakietu dla małych i średnich przedsiębiorstw banki oferują coraz bogatszą ofertę opcji kredytowych. Standardem stał się limit debetowy, nierzadko dostępny już w dniu podpisania umowy lub opcja kredytu odnawialnego lub kredytu udzielanego w transzach. Zazwyczaj umowa pakietowa ułatwia także zaciąganie innych kredytów: obrotowych, na zakup samochodów lub nieruchomości i wieloletnich kredytów inwestycyjnych. Klient posiadacz pakietu, choć w takim przypadku musi zawrzeć odrębną umowę kredytową, może liczyć na uproszczone procedury, obniżone prowizje, mniej uciążliwe sposoby zabezpieczeń itp.

Korzyści z internetu

Cechą charakterystyczną pakietów firmowych w ramach kolejnego rozdania, które wiąże się z upowszechnianiem bankowości internetowej, jest dalsze modyfikowanie pakietów, z ukierunkowaniem ich na węższe grupy odbiorców. I tak wiele banków ma specjalne pakiety w wersji mikro, które adresowane są do przedsiębiorców prowadzących jednoosobowo działalność gospodarczą albo wykonujących wolne zawody.

Inne banki z kolei zdecydowały się na wyodrębnienie z pakietów w wersji standardowej specjalnych, opcjonalnych rachunków dla prawników, lekarzy, aptekarzy, agentów itd. Dzięki internetowi praktycznie nawet w najmniejszej miejscowości przedsiębiorcy mogą korzystać z pełnej oferty banków w zakresie pakietów dla małych i średnich przedsiębiorstw. Zarówno wniosek o założenie rachunku, jak i większość dodatkowych umów można zawierać za pośrednictwem internetu, bez konieczności udawania się do oddziału banku. Niezależnie jednak od tego, jak jest spakowany pakiet w wersji internetowej, jako produkt bankowy charakteryzuje się on zryczałtowanym kosztem. W ramach jednej opłaty, zazwyczaj niewiele wyższej od kosztów prowadzenia zwykłego rachunku bieżącego, przedsiębiorca zyskuje dostęp do dodatkowych usług, z których najważniejsze” to, rzecz jasna, tanie przelewy. W wielu przypadkach opłata za nie jest kilkakrotnie niższa od opłat sztandarowych. A bywa, że niektóre z nich (np. na konta urzędów skarbowych czy ZUS) w ramach pakietu są z takich opłat zwolnione. Zwłaszcza gdy operacje te są wykonywane bezpośrednio przez klienta w ramach opcji bankowości internetowej.

JAK TO ZROBIĆ…

Wybieramy dobry rachunek bankowy

PROBLEM: Przedsiębiorca musi otworzyć rachunek w banku, z którego będzie rozliczał swoją działalność gospodarczą

ROZMIATANIE: Ponieważ na rynku jest wiele produktów, które dostosowane są do potrzeb określonych grup małych, a nawet mikro przedsiębiorców, warto w pierwszej kolejności przeanalizować taką ofertę. Ponadto dla przedsiębiorcy na ryczałcie i bez VAT, jeśli musi on mieć konto, by płacić z niego składki ZUS, dobrym’ rozwiązaniem jest specjalny rachunek oferowany w okienkach pocztowych. Z kolei dla przedsiębiorcy przeprowadzającego tylko kilka operacji gospodarczych w miesiącu najlepszym rozwiązaniem jest nieoprocentowane konto z niską stalą opłatą za prowadzenie rachunku. Natomiast dla przedsiębiorcy potrzebującego środków obrotowych preferowane są konta z opcją dopuszczalnego debetu lub taniego kredytu obrotowego. Wskazana opcja internetowa. Natomiast dla przedsiębiorcy posiadającego bardzo wielu kontrahentów najlepszym rozwiązaniem jest rachunek o charakterze pakietowym, gwarantujący dostęp do produktów kredytowych i lokacyjnych oraz inne instrumenty finansowe, w zależności od potrzeb, np. polecenie przelewu, łatwy dostęp do produktów leasingowych itp. Wskazana opcja internetowa.

Więcej Rzeczpospolita.