Nagonka na Alicje Tysiąc…

Gazeta Wyborcza , autor: KATARZYNA WIŚNIEWSKA , oprac.: GR

paź 8, 2007


Wyrażam moje zdumienie, oburzenie i przerażenie wobec wyroku Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu karzącego Rząd Polski za to, że córeczka pani Alicji Tysiąc nie została zamordowana przed urodzeniem”.

Do wysyłania takich protestów nawołuje Komitet Społeczny Promocji Małżeństwa, Rodziny i Życia działający przy Radzie Episkopatu ds. Rodziny. Episkopat wzór protestu zamieścił na swoich stronach internetowych. Do akcji włączył się też katolicki tygodnik Gość Niedzielny” i portal wiara.pl. Komitet podaje adresy e-mailowe Trybunału w Strasburgu i prezydenta Lecha Kaczyńskiego, na które należy wysyłać podpisane protesty – Ten społeczny sprzeciw wobec decyzji Trybunału był przedstawiony biskupom i odbywa się za ich wiedzą – mówi Gazecie” ks. Józef Kloch, rzecznik Episkopatu.

Alicja Tysiąc domagała się aborcji, bo cierpiała na poważną wadę wzroku, a ciąża groziła nawet jego utratą. Lekarze, których o to prosiła, nie chcieli jej skierować na zabieg. Tysiąc nie mogła wyegzekwować prawa do aborcji, bo polskie przepisy nie przewidują możliwości odwołania się np. do niezależnej komisji lekarskiej. I właśnie na brak możliwości wyegzekwowania należnego jej prawa poskarżyła się do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Jej sprawę poparła przed Trybunałem Helsińska Fundacja Praw Człowieka. Tysiąc wygrała. Polski rząd ma wypłacić jej 25 tys. euro odszkodowania – Strasburg odrzucił właśnie odwołanie polskiego rządu.

Więcej Gazeta Wyborcza.