Podatki do uproszczenia…

Rzeczpospolita , autor: Elżbieta Glapiak , oprac.: GR

paź 11, 2007


Przejrzystych i prostych podatków oraz stabilności przepisów prawnych oczekują od przyszłego rządu przedsiębiorcy. Polityków nie zaskoczyły ich oczekiwania

Przedstawiciele trzech partii komentowali wczoraj wyniki przeprowadzonej W150 polskich firmach ankiety podatki w Twojej firmie, pomóż zlikwidować bariery”. Nie obyło się bez wyborczych obietnic. Wyniki badania przedstawili wczoraj w siedzibie Lewiatana specjaliści Pricewaterhouse Coopers.

Mariusz Marecki z PwC, prezentując oczekiwania polskiego biznesu w stosunku do władz, ocenił, że wysokość stawek podatkowych nie jest dla przedsiębiorców najważniejszym problemem podatkowym. Większe znaczenie ma przejrzystość i jednolitość systemu podatkowego, o czym świadczy poparcie dla wprowadzenia jednej stawki podatku dochodowego od osób fizycznych oraz VAT. Natomiast za najbardziej uciążliwe obciążenia kosztów pracy przedsiębiorcy uznają koszty ponoszone na ZUS.

Lewica nie obniży

Marek Borowski z ugrupowania Lewica i Demokraci zapewnił, że LiD podziela zdanie przedsiębiorców, iż nie stawki są najważniejsze.Podatki to nie kara, one służą sfinansowaniu tych wydatków, które sprawiają, że obywatele mają w miarę równe szanse – stwierdził Borowski. LiD nie zamierza obniżać podatków, co więcej, uważa, że ostatnie decyzje parlamentu przyczynią się do spadku wpływów choć przy wysokim wzroście gospodarczym nie będzie to jeszcze tak bardzo zauważalne. Zamierza za to wprowadzić instytucję rzecznika małego przedsiębiorcy, który pomoże mu przebrnąć przez gmatwaninę przepisów i będzie reprezentowałjego interesy.

Borowski zgodził się, że obciążenia dla firm są za wysokie. – Jednak po ostatnich obniżkach składki rentowej nic na szybko zrobić się już nie da – stwierdził poseł. – Tylko jeśli coraz więcej ludzi będzie opłacało składki, możliwe będzie ich dalsze obniżenie.

… Więcej Rzeczposolita