Media a osoby niepełnosprawne.

www.niepelnosprawni.pl , autor: Piotr Stanisławski , oprac.: GR

paź 25, 2007


Bohaterowie tylko jednego tematu


Media prawie pokochały osoby niepełnosprawne. Organizują dla nich zbiórki pieniędzy i pomoc materialną. Interweniują, gdy dzieje się im krzywda, i nie szczędzą pochwał, gdy ktoś na wózku wjedzie na Śnieżkę. Brakuje tylko chęci prezentowania ich w kontekście spraw niezwiązanych z niepełnosprawnością.

W programie telewizyjnym pojawia się biegnący mężczyzna. W tle pasmo gór i skąpana w słońcu pustynia. To Dolina Śmierci w Kalifornii, najbardziej suche i gorące miejsce Ameryki. Latem temperatura dochodzi tu do 57 st. C, a piasek rozgrzewa się niemal do 100 st. C. Na prostej jak struna szosie powiększa się sylwetka biegnącego. Gdy już można rozróżnić, że jedna z nóg samotnego maratończyka to proteza, słychać poważny głos narratora:


„To najbardziej samotny z biegów Chrisa, który stracił nogę i rękę w wyniku wybuchu miny przeciwpiechotnej. Ci, którzy sądzili, że po takiej tragedii nie da się już chodzić, mogą przekonać się, że jest to możliwe. Chris używa prototypowej protezy. Jeśli przejdzie pomyślnie test, to firma, która ją zaprojektowała, wdroży ją do produkcji. Chris biegnie przez Dolinę Śmierci, gdzie panują bardzo wysokie temperatury. Mówi, że biegnie po to, aby pokazać, że potrafi”.

więcej na www.niepelnosprawni.pl

przejdź do pełnego artykułu >>