Transport pracowników trzeba opodatkować…

Rzeczpospolita , autor: . A.g. , oprac.: GR

paź 31, 2007


Zapewnienie pracownikom dojazdu do pracy i z powrotem do domu powinno być opodatkowane. Są to normalne usługi.

Spółka chciała wiedzieć, czy taki transport jest czynnością podlegającą opodatkowaniu VAT. Według niej skoro pracodawca ma obowiązek zapewnienia pracownikom ustalonych w układzie zbiorowym świadczeń, nie mogą być one uznane za usługi wykonywane na rzecz pracowników. Chodzi bowiem wyłącznie o zagwarantowanie osobom zatrudnionym w firmie możliwości świadczenia pracy. Podatniczka podkreślała, że obiektywne okoliczności zewnętrzne (odległe od centrów miejskich położenie zakładu, różne pory wykonywania pracy i brak połączeń publicznymi środkami transportu lub co najmniej ich znaczna uciążliwość) powodują, że nie może być mowy o usługach obciążonych VAT.

Taką interpretację wydal naczelnik Urzędu Skarbowego w Opolu, odpowiadając na pytanie spółki, która zapewniała swoim pracownikom (na podstawie układu zbiorowego pracy) dojazd do i z miejsca pracy (nrPP/443-i9-i-GK/07).

W tym celu kupowała usługi transportowe od przewoźnika zewnętrznego. Sama pokrywała 60 proc. ich wartości, a pozostałe 40 proc. płacili pracownicy. Osoby niebędące pracownikami firmy nie mogły korzystać z usług przewozowych.

Naczelnik opolskiego Urzędu Skarbowego nie zgodził się jednak z tym rozumowaniem. Wyjaśnił, że opodatkowaniu podlega każde odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Rozumie się przez nie każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, prawnej lub jednostki organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów.

Więcej Rzeczpospolita.