Duże fundusze emerytalne inwestowały najlepiej…

Rzeczpospolita , autor: Katarzyna Ostrowska , oprac.: GR

lis 6, 2007

Październik okazał się najlepszym miesiącem dla inwestycji funduszy emerytalnych od maja. Przeciętna wartość jednostek rozrachunkowych wzrosła o 1,5 proc. Wszystkie fundusze były na plusie i wartość ich jednostek rozrachunkowych wzrosła.

Kolejny miesiąc najlepiej wypadają takie OFE jak Commercial Union (zmiana wartości jednostki wyniosła 1,85 proc), ING Nationale-Ne-derlanden (1,83 proc), Generali (1,79 proc.) oraz PZU Złota Jesień (1,71 proc). To w dużej mierze zasługa tego, że najmocniej rosły ostatnio kursy spółek największych skupionych w WIG20. Zdecydowanie słabiej zachowywały się indeksy małych i średnich spółek które wcześniej napędzały inwestorom zyski Tylko w październiku WIG20 zyskał 6,7 proc, gdy mWIG40 i sWIG8o – tylko po ok. 2 proc.

Najsłabiej w minionym miesiącu wypadł fundusz Polsat który ma w portfelu dużo akcji mniejszych spółek Jego stopa zwrotu wyniosła zaledwie 0,4 proc. Ostatni, słabszy dla tego OFE czas powoduje, że wypadł on z czołówki najlepszych funduszy w dłuższym okresie inwestowania

W ciągu 10 miesięcy roku najlepiej wypada Pekao (12,2 proc), tuż za nim plasują się CU (12 proc.) oraz Allianz (11,3 proc). Na końcu, ze stopą zwrotu poniżej 9 proc, znalazły się Bankowy i Pocztylion.

… więcej Rzeczpospolita