Centrum dla osób niepełnosprawnych…

Gazeta Wyborcza , autor: Ak. , oprac.: GR

lis 7, 2007


Gdańszczanie niepełnosprawni ruchowo lub intelektualnie mogą zapytać tu o swoje prawa, możliwości zatrudnienia, znaleźć pomoc w sytuacji kryzysowej. Od kilku dni w Gdańsku działa Centrum Informacji i Wsparcia na Rzecz Środowiska Osób Niepełnosprawnych. – Takiego miejsca jeszcze u nas nie było – mówi Sylwia Ressel, rzecznik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gdańsku. – To oferta naprawdę kompleksowej pomocy dla osób niepełnosprawnych, także starszych i przewlekle chorych, z kryzysami psychicznymi.

Z informacji zebranych w centrum skorzystać mogą też opiekunowie takich osób, którzy potrzebują rzetelnej informacji, jak można pomóc swoim podopiecznym. W centrum dyżurują m.in. prawnicy, opiekunowie socjalni, psycholodzy i specjaliści terapii. Wszyscy udzielą zainteresowanym wiadomości na temat ulg, uprawnień, możliwości dofinansowania i zatrudniania osób niep
ełnosprawnych. Każdy gdańszczanin może liczyć na bezpłatną poradę prawną i psychologiczną. W przyszłości w centrum powstaną też grupy wsparcia dla niepełnosprawnych i ich rodzin, do których zapisać można się już teraz: będą to grupy dla osób starszych i przewlekle chorych, z niepełnosprawnością intelektualną, z niepełnosprawnością ruchową oraz z kryzysami psychicznymi. Zgłoszenia przyjmują pracownicy centrum, w godzinach działania placówki.

– Bardzo wiele takich osób po prostu nie zdaje sobie sprawy, że ma jakieś specjalne prawa czy możliwości poprawy swojego losu – dodaje Ressel. – Dlatego nasza oferta na pewno wypełni lukę.

Więcej Gazeta Wyborcza.