Znamy już ludzi bez barier…

ŻYCIE WARSZAWY , autor: . Wit , oprac.: GR

lis 7, 2007


Profesor Ewa Nowicka-Rusek z została wybrana Człowiekiem bez barier” roku 2007. Nagroda przyznawana jest osobom, które mimo swej niepełnosprawności odnoszą sukcesy w pracy zawodowej lub społecznej.

Tegoroczna laureatka nagrody jest cenionym antropologiem kultury. To, że nie widzi, nie przeszkadza jej w prowadzeniu wykładów dla studentów na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Psychologii Społecznej.

Od lat prowadzi też seminaria dotyczące problematyki kontaktów między kulturowych i między etnicznych oraz akulturacji. Organizuje badania terenowe wśród Indian i rdzennych narodów syberyjskich. Nie mogła pojawić się na wtorkowej gali rozdania nagród, gdyż obecnie przebywa… w Himalajach.

W tym roku po raz pierwszy przyznano także’wyróżnienie specjalne, które otrzymała Jane Cordell – pierwsza sekretarz Ambasady Brytyjskiej w Warszawie. Jest osobą niesłyszącą, jednak mimo to rozmawia swobodnie, także w języku polskim.

Wyróżnienia w konkursie Człowiek bez barier” otrzymali także w tym roku: Bogdan Dąsał, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. osób niepełnosprawnych, Anna Krupa, nauczycielka jęz. angielskiego, która od urodzenia nie ma rąk, Waldemar Cichoń, niewidomy rzeźbiarz, którego prace zdobyły wiele wyróżnień na całym świecie, oraz cierpiący na encefalopatię Radosław Pytlewski, artysta malarz.

Więcej Życie Warszawy.