Od spadku sprzed lat nie płaci się daniny…

Rzeczpospolita , autor: Anna Grabowska , oprac.: GR

listopad 8, 2007


Jeśli od śmierci spadkodawcy upłynęło wiele lat, a postępowanie spadkowe zakończyło się teraz, to sprzedaż odziedziczonej nieruchomości nie jest opodatkowana.

Interpretację taką wydał naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty, odpowiadając na pytanie w sprawie PIT od sprzedaży ni( zabudowanej działki (sygn. I/415-46-425/07/ZDB). Podatnik odziedziczył ją po zmarłej w 1991 r. cioci, ale postępowanie spadkowe zakończyło się dopiero w 2007 r. Ponieważ chce działkę sprzedać, zwrócił się do urzędu skarbowego z pytaniem, czy powinien zapłacić podatek jego zdaniem nie ma takiego obowiązku, gdyż od faktycznego nabycia nieruchomości uplynęło już 16 lat.

Naczelnik US zgodził się z tym stanowiskiem. Przypomniał, że – zgodnie z art. 21 ust 1 pkt 32 lit. d ustawy o PIT (sprzed 1 stycznia 2007 r.) przychody ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowa nabytych w spadku lub jako darowizna są wolne od podatku dochodowego. Mimo zmiany przepisów zwolnienie to obowiązuje nadal, jeżeli w grę wchodzą przychody ze sprzedaży nieruchomości nabytych przed tą zmianą, tj. przed 1 stycznia 2007 r. Wynika to z art. 7 nowelizacji ustawy o PIT z 11 listopada 2006 r.

Więcej Rzeczpospolita.