Dla kogo zasiłki socjalne i dodatki do czynszu…

Gazeta Wyborcza , autor: Jacek Kowalski , oprac.: GR

lis 15, 2007


Brakuje ci pieniędzy. Na czynsz, jedzenie, pogrzeb kogoś bliskiego. Nie wstydź się wystąpić o nie do urzędu. Dziś piszemy, o jakie wsparcie i jak możesz się starać.

Kto choć raz w życiu korzystał z zasiłków socjalnych, ten wie, że nieraz ułatwiają, a czasem wręcz ratują życie osobie, która z nich korzysta. Wielkim up łaszczeniem jest twierdzenie, że po takie zasiłki przychodzą tylko osoby niezaradne, bez pracy, perspektyw życiowych… W codziennym życiu zdąża się, że i ludzie, którym dotąd nie blokowało na życie, muszą nagle starać się o pomoc – np. gdy ich dom zniszczy powódź czy pożar.

Pamiętaj, dla ciebie bezpośrednią instytucją, która ma ci pomóc, jest zwykle lokalny ośrodek pomocy społecznej.

KTO MOŻE UBIEGAĆ SIĘ O POMOC

Każdy kto znalazł się w takiej sytuacji życiowej, że bez pomocy nie da sobie rady. Oto jakie warunki trzeba spełnić:

trzeba mieć polskie obywatelstwo, należy być zameldowanym w Polsce i tutaj przebywać,

ale można też być cudzoziemcem przebywającym na terytorium naszego kraju. Takie osoby muszą mieć zezwolenie na osiedlenie się, zgodę na pobyt lub status uchodźcy, pomoc dostaną także obywatele państw UE lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) przebywający w Polsce (również muszą mieć zezwolenie na pobyt).

Powyższe warunki to minimum, jakie trzeba spełnić. Co dalej

Możesz się starać o pomoc, jeśli jesteś:

osobą samotnie gospodarującą, z dochodem nieprzekraczającym 477 zł netto,

członkiem rodziny, w której dochód na osobę nie przekracza 351 zł netto.

JAK OBLICZAMY DOCHÓD

Sumując np. emerytury i renty członków rodziny. Ale nie uwzględniamy jednorazowych form pomocy z gminy lub ze starostwa, takich jak becikowe czy jednorazowe świadczenia socjalne. Twojego dochodu nie zwiększają też świadczenia w naturze (np. przydział węgla) ani świadczenia, jakie otrzymałeś jako bezrobotny za prace społecznie użyteczne.

Więcej Gazeta Wyborcza.