Kiedy można anulować fakturę korygującą?…

GAZETA PODATKOWA , autor: Gazeta Podatkowa , oprac.: GR

lis 15, 2007



W praktyce zdarza się, że po zawarciu transakcji kontrahenci uzgadniają między sobą, iż cena towaru zostanie podwyższona, jednak nabywca po wystawieniu przez sprzedawcę faktury korygującej odmawia jej przyjęcia i nie płaci wyższej ceny za towar. W efekcie faktura nie jest wprowadzona do obiegu. Czy wobec tego można ją anulować?


W myśl § 17 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów m.in. w sprawie wystawiania faktur, fakturę korygującą wystawia się także w sytuacji, gdy podwyższono cenę po wystawieniu faktury. Ponadto w ust. 6 tego paragrafu postanowiono, że § 16 ust. 4 stosuje się odpowiednio. Wynika z niego, że sprzedawca jest obowiązany posiadać potwierdzenie odbioru faktury korygującej przez nabywcę (z wyjątkami wynikającymi z tego przepisu). Potwierdzenie to stanowi podstawę do obniżenia kwoty podatku należnego w rozliczeniu za miesiąc, w którym sprzedawca je otrzymał.


W omawianym przypadku sprzedawca wystawił fakturę korygującą nie z powodu wystąpienia błędu, ale w wyniku powstania okoliczności, które zaistniały już po dokonaniu dostawy (podwyższenie ceny towarów). Jednak nie można zmusić nabywcy do potwierdzenia odbioru wystawionej przez dostawcę faktury korygującej.

Więcej Gazeta Podatkowa.