Mały zakład nie wypłaca załodze zasiłków…

Rzeczpospolita , autor: Krystyna Tymorek , oprac.: GR

lis 21, 2007


Nie zawsze musisz ustalić i płacić zasiłki macierzyńskie, opiekuńcze i chorobowe swoim podwładnym. Gdy zatrudniasz mniej niż 20 pracowników, obowiązek ten przejmuje ZUS.

Jesteśmy małą firmą. Nasza pracownica urodziła dziecko. Kto ma jej wypłacić zasiłek macierzyński – firma czy ZUS Dotychczas tylko dwóch pracowników było na zwolnieniach po kilka dni i wypłaciliśmy im wynagrodzenie za czas choroby – pisze czytelnik DF.

Prawo do zasiłków i ich wysokość ustalają oraz wypłacają je płatnicy składek na ubezpieczenie chorobowe, którzy zgłaszają do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych (czyli co najmniej 21 ubezpieczonych). Tak stanowi art. 61 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.).

Ustal stan zatrudnienia

Liczbę ubezpieczonych ustala się według stanu na 30 listopada poprzedniego roku kalendarzowego. Wśród nich należy uwzględnić:

pracowników (bez względu na wymiar czasu pracy), w tym również uczniów,

podlegające ubezpieczeniu

chorobowemu osoby wykonujące pracę nakładczą

podlegające ubezpieczeniu chorobowemu osoby wykonujące pracę na podstawie umowy-zlecenia,

osoby przebywające na urlopach macierzyńskich,

znoszone do ubezpieczenia chorobowego osoby prowadzące firmę w ramach prowadzonej działalności gospodarczej i osoby współpracujące.

Nie należy natomiast brać pod uwagę osób przebywających na urlopach wychowawczych i bezpłatnych.

Kiedy ZUS…

Jeżeli 30 listopada 2006 r. firma czytelnika zatrudniała tylko 20 ubezpieczonych chorobowo lub mniej, to w 2007 r. nie jest płatnikiem zasiłków z ubezpieczenia chorobowego. W takim wypadku czytelnik musi wypłacać pracownikom jedynie wynagrodzenie chorobowe (do 33 dni w roku kalendarzowym 2007), a przy dalszej absencji chorobowej zasiłki chorobowe finansuje i wypłaca ZUS. Także ZUS jest w takim wypadku zobowiązany wypłacić pracownikom czytelnika zasiłki macierzyńskie i opiekuńcze, a także świadczenia rehabilitacyjne.

…a kiedy pracodawca

Jeżeli jednak 30 listopada 2006 r. zakład miał więcej niż 20 pracowników i ewentualnie inne osoby ubezpieczone chorobowo, to wypłaca im w 2007 r. zasiłki chorobowe, opiekuńcze i macierzyńskie, a także świadczenia rehabilitacyjne. Jeżeli w 2007 r. firma czytelnika była zobowiązana wypłacać zasiłki z ubezpieczenia chorobowego, powinna regulować też zasiłek macierzyński pracownicy, która urodzi dziecko.

Gdyby natomiast czytelnik w ogóle nie wypłacał w 2007 r. świadczeń z ubezpieczenia chorobowego, zasiłek macierzyński pracownicy powinien dać ZUS. W takim wypadku obowiązek zakładu pracy polega na wysłaniu do ZUS informacji o zarobkach pracownicy (na druku ZUS-Z 3), aby prawidłowo ustalić wysokość jej zasiłku macierzyńskiego.

Więcej Rzeczpospolita.