Zmiany do ustawy o doradztwie podatkowym…

Gazeta Prawna , autor: Magdalena Majkowska , oprac.: GR

lis 23, 2007


Wczoraj odbyło się w Komisji Finansów Publicznych pierwsze czytanie projektu zmian do ustawy o doradztwie podatkowym.

Na posiedzeniu sejmowej Komisji Finansów Publicznych odbyło się wczoraj pierwsze czytanie nowelizacji ustawy o doradztwie podatkowym. Projekt stanowi realizację wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 22 maja 2007 r. (sygn. akt K 42/05).
Nowelizacja zakłada przyjęcie regulacji, na mocy których doradcy są uprawnieni do prowadzenia ksiąg i ewidencji podatkowych oraz mają możliwość wykonywania zawodu jako osoby fizyczne lub jako uczestnicy spółek niemających osobowości prawnej (z wyjątkiem spółki komandytowo-akcyjnej). Trybunał Konstytucyjny uznał, że przyjęcie przepisów regulujących powyższe uprawnienia nowelizacją ustawy o doradztwie podatkowym z 2004 roku zostało dokonane z naruszeniem procedury legislacyjnej i dał ustawodawcy sześć miesięcy na prawidłowe ich uchwalenie. Termin ten upływa 5 grudnia. Tego dnia nowelizacja powinna wejść w życie.

Przypomnijmy, że Trybunał w tym samym wyroku uznał za zgodne z konstytucją przepisy przyznające osobom uprawnionym do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych niektórych uprawnień w zakresie doradztwa podatkowego. Chodzi o czynności polegające na prowadzeniu w imieniu i na rzecz podatników, płatników i inkasentów ksiąg podatkowych i innych ewidencji do celów podatkowych, a także sporządzaniu w ich imieniu i na ich rzecz zeznań i deklaracji oraz udzielania im pomocy w tym zakresie.


Więcej gazetaprawna.pl