Na dodatek mieszkaniowy mogą liczyć tylko osoby o niskich dochodach, których nie stać na pokrycie kosztów utrzymania lokalu. Kryterium decydującym o jego przyznaniu jest również powierzchnia mieszkania.
Czy podatek jest wydatkiem
Otrzymałem do wypełnienia formularz – wniosek o przyznanie dodatku mieszkaniowego. Napisano w nim, że należy podać łączną kwotę wydatków na mieszkanie za ostatni miesiąc. Czy mogę do wydatków zaliczyć podatek od nieruchomości i opłatę za użytkowanie wieczyste M i wydatków nie zalicza się: podatku od IN IC nieruchomości, opłat za wieczyste użytkowanie gruntów i ubezpieczenia, a także opłat za gaz przewodowy, energię elektryczną, dostarczane do lokalu mieszkalnego (domu jednorodzinnego) na cele bytowe.
Do wydatków na cele mieszkaniowe można natomiast zaliczyć: czynsz, opłaty związane z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości w częściach przypadających na lokale mieszkalne w spółdzielni mieszkaniowej, zaliczki na koszty zarządu nieruchomością wspólną, odszkodowanie za zajmowanie lokalu bez tytułu prawnego. Także opłaty za używanie lokalu mieszkalnego, opłaty za energię cieplną, wodę, odbiór nieczystości stałych i płynnych, wydatek stanowiący podstawę obliczania ryczałtu na zakup opału.
Podstawa prawna
* Art. 6 ustawy z 21 czerwca 2001 r. o dodatkach mieszkaniowych (Dz.U. nr 71, poz. 734 ze zm.).
Czy inwalida ma prawo do większego metrażu
Mój mąż jest niepełnosprawny. Oboje zajmujemy lokal o powierzchni 70 mkw. Nie otrzymywaliśmy dodatku mieszkaniowego, ponieważ w urzędzie twierdzono, że powierzchnia naszego lokalu jest zbyt duża. Słyszałam, że prawo do dodatkowych metrów ma niepełnosprawny. Czy to prawda -r i Ustawa pozwala powiększyć pola K wierzchnie normatywną, od której uzależniony jest dodatek, o 15 mkw., jeśli w lokalu mieszka osoba niepełnosprawna poruszająca się na wózku lub osoba niepełnosprawna, której niepełnosprawność wymaga zamieszkiwania w oddzielnym pokoju. O wymogu zamieszkiwania w oddzielnym pokoju orzekają powiatowe zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności.
Gdy osoba niepełnosprawna porusza się na wózku, powierzchnię mieszkalną zawsze się zwiększa o 15 mkw. W tym drugim przypadku, tylko wtedy gdy niepełnosprawność wymaga zamieszkiwania w oddzielnym pokoju.
Więcej Gazeta Prawna.