Administracja publiczna i samorządy będą musiały zatrudniać więcej niepełnosprawnych

Już od 1 stycznia w państwowych urzędach powinno przybyć niepełnosprawnych pracowników. Jeżeli tak się nie stanie, jednostki te będą musiały zapłacić na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych miesięcznie o kilka tysięcy złotych więcej niż do tej pory.

Regulują to przepisy ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej ora2 zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Obowiązek zatrudniania niepełnosprawnych mają pracodawcy zatrudniający ponad 25 osób. Mają go również urzędy administracji publicznej i samorządowej. Do tej pory osoby niepełnosprawne miały stanowić 5 proc. załogi.

– W naszym urzędzie zatrudniamy 12 takich osób, ale to zbyt mało w stosunku do obowiązującego wskaźnika – przyznaje Maciej Kiczor z Biura Prasowego Urzędu Miasta w Rzeszowie. – Dlatego co miesiąc do PFRON musimy odprowadzać ponad 10 tys. zł.

Idzie nowe

Od stycznia 2008 roku zatrudnionych niepełnosprawnych ma być o 1 proc. więcej. Rząd dodatkowo chce, by pieniądze na składki na PFRON nie pochodziły z państwowych pieniędzy, ale.były wypracowywane przez same jednostki budżetowe. Czy tak się faktycznie stanie, nie wiadomo.

Więcej Super Nowości