Z jakich przywilejów podatkowych mogą korzystać niepełnosprawni…

Gazeta Prawna , autor: Ewa Matyszewska , oprac.: GR

lis 30, 2007


Osoby niepełnosprawne mają prawo korzystać ze specjalnych przywilejów podatkowych. Są to m.in. zwolnienie z podatku dochodowego otrzymywanych świadczeń na rehabilitację finansowanych z PFRON czy ulga rehabilitacyjna uwzględniana w zeznaniu rocznym.

Czy kupno auta jest zwolnione z PCC.

Jestem osobową niepełnosprawną z orzeczonym umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Kupiłem samochód osobowy. Czy skorzystam ze zwolnienia od podatku od czynności cywilnoprawnych od tego zakupu, gdy samochód będzie wykorzystywany do prowadzonej przeze mnie działalności T- lx Umowy sprzedaży rzeczy i praw mąjątkowych podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych. Obowiązek zapłaty podatku od takiej umowy ciąży na kupującym. Jednak zwalnia się od podatku m.in. osoby nabywające na własne potrzeby samochody osobowe, zaliczone – w rozumieniu przepisów o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych – do grupy osób o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, bez względu na rodzaj schorzenia. Zatem podatnik, jako osoba niepełnosprawna o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, która kupiła samochód osobowego i prowadzi działalność gospodarczą, może skorzystać ze wskazanego zwolnienia. Ustawodawca nie określił rodzaju potrzeb własnych podatnika, dla których możliwe byłoby zastosowanie przedmiotowego zwolnienia od podatku.

Podstawa prawna

Art. 8 pkt 6 ustawy z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t.j. Dz.U. z 2007 r. nr 68, poz. 4S0 z póżn. zm.).

Czy wydatek na baterie można odliczyć

Czy jako osoba z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności mogę w ramach ulgi rehabilitacyjnej odliczyć wydatki na zakup baterii do aparatów słuchowych.

Podstawę obliczenia podatku stanowi dochód po odliczeniu m.in. kwot wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesionych w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne.

Za wydatki rehabilitacyjne uważa się np. zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, z wyjątkiem sprzętu gospodarstwa domowego.

Podatnik może więc odliczyć od dochodu wyłącznie wydatki na zakup sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych, które jednocześnie powinny spełniać następujące warunki: indywidualnego przeznaczenia, niezbędności w rehabilitacji, ułatwienia w wykonywaniu czynności życiowych stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności.

Aparat słuchowy używany przez osobę z niedosłuchem spełnia te warunki. Natomiast baterie do aparatu słuchowego stanowią jego integralną część, bez której nie będzie spełniał swej podstawowej funkcji. Wymiana baterii jest spowodowana koniecznością utrzymania aparatu w stanie używalności w celu ułatwienia niedosłyszącemu wykonywania czynności życiowych. Wobec tego wydatek poniesiony na zakup baterii do aparatu słuchowego jest wydatkiem na cele rehabilitacyjne i podlega odliczeniu od dochodu przed opodatkowaniem podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Więcej Gazeta Prawna.