Urlop macierzyński wydłuży się do 26 tygodni…

Gazeta Prawna , autor: Bartosz Marczuk , oprac.: GR

listopad 30, 2007


Pracujący w wybranych zawodach będą bezterminowo przechodzić na wcześniejsze emerytury. Rolnicy posiadający duże gospodarstwa zapłacą wyższe składki do KRUS, a z Funduszu Pracy będą finansowane szkolenia nie tylko dla bezrobotnych, ale też dla osób po 50 roku życia.

Czy wypełni pani zobowiązanie premiera Tuska i przygotuje w ciągu 100 dni ustawę o wypłacie emerytur z OFE

– Tak. Przesłałam już projekt przygotowany przez poprzedni rząd do konsultacji. Zostanie poprawiony i na początku przyszłego roku zajmie się nim Sejm. Chcę, aby został uchwalony w I kwartale 2008 r.

Dlaczego to takie pilne

– Ta ustawa jest bardzo potrzebna, bo do wypłat emerytur z OFE od 2009 roku musi przygotować się zarówno ZUS, jak i prywatne instytucje. To bezwzględnie konieczne, aby o wypłatę świadczeń nie musieli się martwić przyszli emeryci. Brak decyzji o wypłatach podważałby zaufanie Polaków do reformy emerytalnej.

Czy powstanie publiczny zakład wypłacający emerytury z OFE

– To nie jest zła propozycja. Sytuuje się pośrodku dwóch skrajnych koncepcji. Według pierwszej, wypłatami zajmowałyby się tylko prywatne instytucje. Druga zakłada, że będzie to robić wyłącznie jedna, publiczna instytucja.

Jakie są jej zalety

– Mieszany system da ubezpieczonemu możliwość wyboru, a państwu,które jest gwarantem wypłaty świadczeń, pewność, że powstanie przynajmniej jedna instytucja zajmująca się nimi. Dzięki niej mogą się też obniżać koszty wypłat. Będzie ona mogła oferować tanie usługi i zmuszać prywatne podmioty do obniżania kosztów. m A czy za pieniądze z OFE będzie możliwość wykupienia emerytury małżeńskiej .

– Wczoraj ministerstwo przyjęło projekt przewidujący emeryturę małżeńską. Zaproponowaliśmy też, aby emerytury były wyliczane na podstawie odrębnych tablic trwania życia.

Więcej Gazeta Prawna.