Biznesmen na chorobowym nie może podpisać faktury…

Rzeczpospolita , autor: Grzegorz Orłowski , oprac.: GR

lis 30, 2007


Bez ryzyka utraty prawa do zasiłku chorobowego przedsiębiorcy wolno tylko sporządzać i podpisać listę płac, kartę ewidencji czasu pracy czy świadectwo pracy, czyli wykonywać obowiązki pracodawcy

Natomiast przy innych czynnościach związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą musi posłużyć się upoważnioną do tego osobą. 1 to nawet wtedy, gdy chodzi o czynności, które nie będą w jakimkolwiek stopniu zagrażać jego rekonwalescencji.

Zgodnie z art. 17 ust. i ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31. poz. 267 ze zm.), stosowanym też do osób prowadzących działalność gospodarczą, ubezpieczony wykonujący w czasie choroby pracę zarobkową lub wykorzystujący zwolnienie niezgodnie z jego celem traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres tego zwolnienia.

Nie pracuj na zasiłku

Orzecznictwo Sądu Najwyższego ukształtowane na gruncie tego przepisu, jak i niemal tak samo brzmiącego jego poprzednika (art. 18 wcześniejszej ustawy z 17 grudnia 1974 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, DzU z 1983 r. nr 30, poz. 143 ze zm.) jest podobne. Pozwala przyjąć, że wykonywanie przez osobę prowadzącą działalność gospodarczą w okresie korzystania ze zwolnienia lekarskiego czynności związanych z tą działalnością stanowi wykorzystywanie przez nią zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem i powoduje utratę prawa do zasiłku chorobowego, i to za cały okres niezdolności do pracy. Ponadto SN wielokrotnie akcentował, że pod pojęciem pracy zarobkowej skutkującej utratą prawa do zasiłku chorobowego należy rozumieć wszelką aktywność ludzką, która zmierza do uzyskania zarobku, i to nawet wtedy, gdy ta aktywność polega na czynnościach nieobciążający eh przedsiębiorcy w istotny sposób. W uzasadnieniu wyroku z 5 kwietnia 2005 r. (I UK 370/04) Sąd Najwyższy motywował to przede wszystkim koniecznością ścisłego stosowania przepisów ubezpieczeń społecznych. W konsekwencji przyjął, że przejawem aktywności przedsiębiorcy skutkującej utratą zasiłku chorobowego mogą być nawet takie czynności, jak osobiste podpisywanie przelewów bankowych i faktur.

Więcej Rzeczpospolita.