Ministerstwo myśli, jak 1 procent podatku przekazać też na określony cel…

Rzeczpospolita , autor: Grażyna J. Leśniak , oprac.: GR

gru 3, 2007


Niewykluczone, że już w rozliczeniu za 2007 r. będziemy mogli wskazać nie tylko organizację, do której trafi 1 proc. naszego podatku, ale i komu ma on posłużyć wskazać także cel przeznaczenia i proc. ich podatku, a nie tylko organizację pożytku publicznego (OPP), zabiegają od paru miesięcy rodzice niepełnosprawnych dzieci. Dziś, jak twierdzą i o czym już kilkakrotnie pisaliśmy na naszych łamach, uproszczenie procedury przekazywania i proc. obróciło się przeciwko darczyńcom i obdarowywanym. Bo choć ci ostatni wszelkimi możliwymi sposobami starają się pozyskać pieniądze na leczenie i rehabilitację ich dzieci, to i tak nie mają gwarancji, że po wpłacie pieniędzy na konto fundacji, w której działają, faktycznie zostaną one przekazane właśnie na ich pociechę. Formularze deklaracji podatkowych nie umożliwiają bowiem wpisania szczegółowego celu.

Ministerstwo Finansów szuka na to sposobu. Jak dowiedziała się Rz”, w prace zaangażowane są departamenty podatkowe. Administracji Podatkowej oraz Informatyki. Ostateczna decyzja zapadnie chyba nie wcześniej niż w drugiej połowie tygodnia.

– Prace nad ewentualnym rozwiązaniem tego problemu faktycznie są prowadzone – potwierdził nam Jakub Lutyk, rzecznik prasowy Ministerstwa Finansów.

O to, aby podatnicy, którzy wkrótce zaczną się rozliczać z fiskusem z dochodów uzyskanych w 2007 r., mogli w PIT

Ponadto przepisy podatkowe nie zawierają też delegacji ustawowej , na podstawie której urzędy skarbowe miałyby obowiązek takie informacje zbierać.

Więcej Rzeczpospolita.