Upewnij się, że nie będziesz miał przymusowego lokatora…

Rzeczpospolita , autor: Gb , oprac.: GR

gru 10, 2007


Upewnij się, że nie będziesz miał przymusowego lokatora

Jeśli dobrze nie sprawdzisz mieszkania kupowanego na rynku wtórnym, może się okazać, że będziesz musiał przez lata dzielić je z babcią lub ciocią sprzedającego albo spłacać kredyt w banku zaciągnięty przez poprzedniego właściciela

” Jakub Górski, aplikant adwokacki, kancelaria prawna Zdanowicz i Wspólnicy

: Teoretycznie kupno mieszkania na rynku wtórnym wydaje się bezpieczniejsze w porównaniu z inwestycją na rynku pierwotnym, gdzie – kupując lokal w budowie -nie wiemy do końca, co dostaniemy. Okazuje się jednak, że zakup mieszkania używanego także wiąże się z ryzykiem. Jak je wyeliminować Jakub Górski: Przede wszystkim przed podpisaniem umowy przedwstępnej kupna sprzedaży lokalu mieszkalnego należy koniecznie sprawdzić księgę wieczystą nieruchomości. Szczególnie należy zwrócić uwagę, czy sprzedający jest rzeczywiście właścicielem mieszkania, czy nie jest prowadzona egzekucja z nieruchomości, czy nie ma obciążeń w postaci ustanowionej hipoteki na lokalu, np. z tytułu kredytu hipotecznego, a także czy komuś nie przysługuje służebność lub prawo dożywotniego zamieszkiwania w nabywanym przez nas mieszkaniu.

Czy każdy może zajrzeć do księgi wieczystej

Tak, księgi wieczyste są jawne. Prowadzą je wydziały ksiąg wieczystych w sądach rejonowych właściwych ze względu na miejsce położenia nieruchomości. Każda księga wieczysta składa się z czterech działów. Dział I zawiera informacje dotyczące oznaczenia nieruchomości oraz wpisy praw związanych z jej własnością. Dział II – oznaczenie właścicieli, a dział III dotyczy ograniczonych praw rzeczowych, natomiast dział IV odnosi się do hipotek.

Jakie konsekwencje będzie musiała ponieść osobą która kupi lokal z obciążoną hipoteką

Bardzo poważne, gdyż hipoteka jest jednym z tzw. ograniczonych praw rzeczowych, które ze względu na swą istotę zapewniają ściśle określony zakres uprawnień przysługujących bezpośrednio względem konkretnej rzeczy. W związku z tym w sytuacji ustanowienia hipoteki na mieszkaniu uprawnienie to będzie polegało na prawie wierzyciela sprzedającego (np. banku) do dochodzenia zaspokojenia swoich roszczeń bezpośrednio z nieruchomości i to bez względu na to, czyją stało się własnością, czyli z naszego właśnie kupionego mieszkania, niezależnie od faktu, że w rzeczywistości to nie my jesteśmy dłużnikiem.

A jakie mogą być konsekwencje służebności niewykrytych przez nabywcę, a wpisanych do księgi wieczystej

Służebność również jest jednym z ograniczonych praw rzeczowych. Dlatego uprawnienia z mej wynikające podążają za rzeczą – w tym przypadku za nabywanym przez nas mieszkaniem. W związku z tym wspomniana wyżej umowa o dożywocie, chociaż nie należy do ograniczonych praw rzeczowych, to
jednak na mocy przepisów szczególnych, ze względu na swą istotę jest do nich bardzo zbliżona.

Więcej Rzeczpospolita.