Warta unika wypłat pełnych odszkodowań…

Gazeta Prawna , autor: Marcin Jaworski , oprac.: GR

gru 11, 2007


Mimo wyroku Sądu Najwyższego i opinii KNF, Warta nadal usiłuje odmawiać klientom dopłat VAT do OC komunikacyjnego. KNF zażąda wyjaśnień od spółki.

Jedna z czytelniczek GP przesłała do redakcji swoją korespondencję z Wartą w sprawie dopłaty VAT do odszkodowania z OC komunikacyjnego. Wynika z niej, że ubezpieczyciel usiłuje uchylić się od dopłat VAT, jeśli klient nie naprawił samochodu. Towarzystwo pyta o to w specjalnie opracowanym formularzu, od którego wypełnienia firma uzależnia rozpatrzenie roszczeń.


– W naszej praktyce odpisujemy, że nie widzimy podstaw prawnych do wnoszenia swojego roszczenia na wysłanym nam formularzu i wystarczy sformułowane przez nas pismo – mówi Wojciech Kamiński z Krajowego Biura Obsługi Roszczeń Ubezpieczeniowych.


Nasza czytelniczka jednak formularz wypełniła i w miejscu, w którym Warta pyta, gdzie, kiedy naprawiono auto i czy klient ma faktury, wpisała, że faktur nie ma, bo naprawiła auto w systemie gospodarczym, czyli sama. W odpowiedzi Warta napisała, że skoro naprawa została wykonana w ten sposób, to klient nie poniósł kosztów związanych z podatkiem VAT, w związku z tym nie należy się jego dopłata.


– VAT należy płacić także przy rozliczeniu na kosztorys, bez względu na to, w jaki sposób auto zostało naprawione. Mało tego, klient w ogóle nie musi naprawiać samochodu, żeby dostać odszkodowanie uwzględniające VAT – mówi Krystyna Krawczyk z Biura Rzecznika Ubezpieczonych.


Przypomnijmy, że takie stanowisko jest zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z maja tego roku i wytycznymi Komisji Nadzoru Finansowego.


– W ocenie KNF takie postępowanie oznacza, że Warta nie wykonuje zaleceń Komisji. Będziemy to wyjaśniać ze spółką – mówi Łukasz Dajnowicz z KNF.


Dla Warty może to oznaczać kłopoty, bo na przełomie października i listopada KNF już dopytywała się o praktykę w tym zakresie.


– 5 października wysłaliśmy do KNF pismo w sprawie poszkodowanego, któremu Warta odmówiła dopłaty VAT – mówi Krystyna Krawczyk.


KNF zwróciła się do Warty o wyjaśnienia i uzyskała zapewnienie, że firma stosuje się do wytycznych nadzoru.


– W kwestii wypłat VAT Warta działa zgodnie z prawem i uchwałą Sądu Najwyższego – twierdzi Paweł Ptaszyński, dyrektor departamentu szkód indywidualnych w Warcie.

Więcej gazetaprawna.pl