Portal niepelnosprawni.pl przeprowadził długą rozmowę z Pełnomocnikiem Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych – Panem Jarosławem Dudą. Czytamy w nim m.in.:

– Panie Ministrze, poprosimy o dwa słowa o sobie: skąd Pan pochodzi, co Pan robił, kim jest?

– Nazywam się Jarosław Duda. Pochodzę z Wrocławia, z czego jestem bardzo dumny, gdyż miasto to jest miastem otwartym i przyjaznym. Wypracowało szereg ciekawych rozwiązań na rzecz osób niepełnosprawnych, czyli w tej dziedzinie, którą będę się zajmował. Niewątpliwe zasługi ma tu pan Sławomir Piechota, obecnie przewodniczący Komisji Polityki Społecznej, który jako wiceprezydent miasta Wrocławia kształtował jego system polityki społecznej.

– Wszystkich interesują losy PFRON-u. Jakie są zamierzenie Pana Ministra wobec tej instytucji? Czy są już jakieś konkretne plany?

– Jeśli chodzi o PFRON to mam tu duże doświadczenie, gdyż przez kilka lat byłem jego wiceprezesem. Dzięki temu wiem, że jest to instytucja potrzebna i dlatego chciałbym uspokoić wszystkich zainteresowanych, że nie ma żadnych planów jej likwidacji. Nie ma wątpliwości, że Fundusz jest potrzebny środowisku osób niepełnosprawnych, że jest instytucja sprawdzoną i że jest to oczywiste również dla rządu pana premiera Donalda Tuska.

Chciałbym tutaj też zwrócić uwagę, że po raz pierwszy chyba zdarzyło się, że premier poświęcił tak wiele miejsca w swoim expose osobom niepełnosprawnym. Premier nakreślił tu pewien plan działania, który jest niesłychanie ambitny, a to dla nas wielkie zobowiązanie. Tym większa więc jest nasza determinacja by ten plan wykonać, gdyż z niego będziemy się rozliczać za jakiś czas. Chcemy się rozliczyć pozytywnie – za wykonanie tego planu, a nie – zostać rozliczonymi za niespełnione obietnice. Wracając do tematu – uważam że PFRON jest na dzień dzisiejszy instytucją niezbędną, ale wymaga tez pewnych reform…

przeczytaj cały artykuł >>