Wcześniejsze emerytury dla panów…

Rzeczpospolita , autor: .aft , oprac.: GR

grudzień 14, 2007


Gotowy jest już projekt noweli ustawy o emeryturach i rentach z FUS, gdzie zapisano możliwość wcześniejszego kończenia kariery przez mężczyzn.

Nowelizację przygotował resort pracy. Według projektu panowie urodzeni przed 1949 rokiem będą mogli przejść na wcześniejszą emeryturę, jeśli skończyli 60 lat i pracowali (a właściwie mają staż ubezpieczeniowy) przez 35 lat Nowelizacja jest konsekwencją wyroku Trybunału Konstytucyjnego z końca października Sędziowie uznali wówczas za niekonstytucyjny zapis, iż mężczyźni mogą wcześniej kończyć pracę tylko wtedy, gdy są chorzy (mają orzeczoną niepełnosprawność zawodową).

Przepisy noweli mają zacząć obowiązywać już w przyszłym roku. Dotyczą one ok. 85 tysięcy panów. Gdyby wszyscy oni zechcieli skorzystać z prawa do wcześniejszej emerytury w 2008 roku, to kosztowałoby to budżet ok. 2 mld zł, w dwóch kolejnych – w sumie ok. 3,6 mld .

W projekcie zapisano także, że jeśli ktoś zapłacił do ZUS zbyt wysokie składki, a nie istnieje już jego pracodawca, to sam ma prawo ubiegać się o ich zwrot w ciągu dziesięciu lat.

Więcej Rzeczpospolita