Jak zaokrąglać podatki?…

Money.pl , autor: Teresa Goździewicz , oprac.: GR

gru 14, 2007


Pracodawca jako płatnik zobowiązany jest do naliczania i pobierania w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób, które uzyskują od niego przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy, oraz zasiłki z ubezpieczenia społecznego.
Zasady zaokrąglania określone przepisami Ordynacji podatkowej nakazują zaokrąglenie kwoty podstawy zaliczki na podatek oraz samej zaliczki przesyłanej do urzędu skarbowego do pełnych złotych. Zgodnie z tymi regulacjami końcówkę kwoty podstawy opodatkowania wynoszącą mniej niż 50 groszy pomija się, a końcówkę tej kwoty wynoszącą 50 i więcej groszy podwyższa się do pełnych złotych.

W ten sposób zaokrąglacie również należne zaliczki na podatek, ale pomniejszone już o odliczaną od podatku część składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz kwotę zmniejszającą zaliczkę na podatek (jeśli taka kwota ma być odliczana od zaliczki na podatek).



Pamiętajcie, że zaliczek na podatek przed pomniejszeniem o te kwoty (tj. o część składki na ubezpieczenie zdrowotne i ulga podatkowa) nie należy zaokrąglać do pełnego złotego (wyjaśnienia Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Skarbowego z 15 maja 2006 r., nr US.PD/415-9/MG/06). Zaokrąglana jest jedynie kwota przekazywana do urzędu skarbowego.

Więcej money.pl