Wyrok Trybunału Konstytucyjnego pozwalający kontynuować korzystanie ze zwolnień podatkowych zakładom pracy chronionej dotyczył tylko tych, które uzyskały status takiego zakładu na czas określony.
Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok w sprawie dotyczącej zakładu pracy chronionej. Wyrok zawęża możliwość zastosowania korzystnego wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2002 roku tylko do części firm, które uzyskały taki status.
Spór dotyczył odmowy stwierdzenia nadpłaty w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2003 i 2004 rok. Podatnicy, wspólnicy spółki jawnej, wystąpili ze stosownymi wnioskami do organów podatkowych w związku z korzystnym orzeczeniem TK. Przypomnijmy, Trybunał w 2002 roku uznał, że ustawodawca, likwidując pod koniec 1999 roku przywileje podatkowe dla zakładów pracy chronionej (ZPChr), naruszył konstytucję. Brak przepisów przejściowych naruszał prawa ZPChr, które rozpoczęły długofalowe inwestycje związane z osobami niepełnoprawnymi (K45/01).
Wspólnicy wyjaśnili, że przed wejściem w życie nowych przepisów rozpoczęli budowę ośrodka rekreacyjnego dla niepełnosprawnych. Tym samym dotyczył ich wyrok TK.
Organy podatkowe odmówiły stwierdzenia nadpłaty. Podkreśliły, że spółka uzyskała status ZPChr na czas nieoznaczony. A wyrok TK dotyczył tylko podmiotów, które uzyskały taki status na trzyletni okres.
Sąd administracyjny pierwszej instancji oddalił skargę podatników. Ale nie zgodził się z fiskusem, że orzeczenie TK dotyczy tylko firm, którym status ZPChr przyznano na czas określony. Powołując się na zasadę równości, sąd uznał, że prawo do kontynuacji zwolnień podatkowych miały wszystkie zakłady pracy chronionej. W jego ocenie jednak prawo to dotyczyło tylko trzech lat (2000-2002), zaś wniosek podatników dotyczył lat późniejszych.
Więcej Gazeta Prawna.