Niepełnosprawny nie znaczy wykluczony…

SUPER NOWOŚCI , autor: Autor Nieznany , oprac.: GR

gru 20, 2007


Przez ponad półtora roku w Rzeszowie, Krośnie i Przemyślu organizowano duże imprezy, kiermasze i konferencje. Miały one za zadanie oswajać” lokalną społeczność z problemem niepełnosprawności. Wszystko w ramach projektu Niepełnosprawni -sprawni na rynku pracy”.

Był on realizowany przez Urząd Miasta Rzeszowa, a finansowany w 100 proc. przez Europejski Fundusz Społeczny i PFRON.

– Promowaliśmy aktywność osób niepełnosprawnych w wielu dziedzinach życia, chcąc w ten sposób zachęcić pracodawców do zatrudniania niepełnosprawnych na otwartym rynku pracy – podkreśla Magdalena Polańska, kierownik projektu. – Prezentowaliśmy dorobek niepełnosprawnych sportowców, tancerzy, muzyków i promowaliśmy osoby pracujące.

W sumie zorganizowano 9 kiermaszów, na których można było kupić przepiękne przedmioty wykonane przez podopiecznych warsztatów terapii zajęciowej z regionu. Mieszkańcy Podkarpacia kibicowali niepełnosprawnym koszykarzom i szermierzom; oglądali pokazy tańca towarzyskiego i teatru tańca nowoczesnego. Mogli również posłuchać freerockowęj muzyki Zespołu Na Górze, którego członkami są niepełnosprawni wychowankowie DPS z Rządkowa. Imprezy wspierały swoimi występami: Paweł Kukiz, Krzysztof Kiljański, Piasek, De Mono.

– Naszym najważniejszym celem było jednak przekonanie mieszkańców Podkarpacia, że niepełnosprawność nie jest przeszkodą w podejmowaniu zatrudnienia. Stąd szeroka kampania medialna. Bohaterami audycji, felietonów i artykułów byli niepełnosprawni, którzy pracują w różnych przedsiębiorstwach, urzędachsczy prowadzą własną firmę – zaznacza Polańska. – Osoby te dały świadectwo, że cukrzyca, niepełnosprawność ruchowa czy brak wzroku, nie są przeszkodą w realizowaniu pasji, zdobywaniu tytułów naukowych i profesjonalnym wykonywaniu powierzonych zadań.

Więcej Super Nowości.