Nasza firma produkcyjna nie ma statusu zakładu pracy chronionej, ale zamierzamy zatrudnić dwie pracownice niepełnosprawne do sprzątania. Jedna ma orzeczony lekki stopień niepełnosprawności, a druga umiarkowany. Czy można wobec obu pracownic zastosować ośmiogodzinny wymiar czasu pracy obowiązujący pozostałych pracowników.

W pełnym wymiarze czasu pracy można jedynie zatrudnić osobę o orzeczonym lekkim stopniu niepełnosprawności. Czas pracy drugiej pracownicy nie może przekraczać siedmiu godzin na dobę.

Odmienne regulacje w zakresie czasu pracy osób niepełnosprawnych podyktowane są potrzebą zapewnienia szerszej ochrony zdrowia tej grupie pracowników. Nie wszyscy jednak korzystają tu z jednakowych przywilejów. Więcej uprawnień przysługuje bowiem tym osobom, które legitymują się orzeczeniem o zaliczeniu do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności. Czas pracy takiego pracownika pracy nie może bowiem przekraczać siedmiu godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo. Są tu jednak pewne wyjątki. Otóż przepisy ograniczające czas pracy wyuczone są w stosunku do pracowników zatrudnionych przy pilnowaniu mienia, a także na wniosek samego pracownika, gdy lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników lub w razie jego braku lekarz sprawujący opiekę nad tym pracownikiem wyrazi na to zgodę. W przytoczonej sytuacji pracodawca może więc pracownicę z lekkim stopniem niepełnosprawności zatrudnić w ośmiogodzinnym wymiarze dobowym obowiązującym pozostałych pracowników, natomiast wobec drugiej pracownicy jest zobowiązany zastosować skrócony czas pracy nieprzekraczający siedmiu godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo. Odstępstwo od tej zasady może mieć miejsce tylko wtedy, gdy pracownica zgodzi się na dłuższą pracę i przeciwwskazań co do tego nie zgłosi lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne lub lekarz sprawujący nad nią opiekę.

Więcej Gazeta Prawna.