Miliardy dla funduszy…

Rzeczpospolita , autor: Katarzyna Ostrowska , oprac.: GR

gru 28, 2007


Fundusze emerytalne otrzymają dziś ostatnią w tym roku transzę pieniędzy z ZUS. W całym 2007 r. dostaną od tej instytucji o ponad 1,5 mld zł więcej niż rok wcześniej

Ponad 400 mln zł trafi do funduszy emerytalnych w ostatniej tegorocznej transzy środków przekazywanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W mijającym roku fundusze otrzymają w sumie 17,7 mld w formie gotówki oraz obligacji spłacających stary dług ZUS z lat 1999 – 2002. Rok wcześniej było to 16,2 mld zł.

Tegoroczne wpływy są o ok. miliarda złotych wyższe, niż wskazywałyby zapisy w budżecie. Początkowo szacowano bowiem, że fundusze dostaną w tym roku z bieżących składekiobligacjii3,9mldzŁ Ostatecznie resort finansów zapisał, że refundacja składek przekazanych do OFE wyniesie w tym roku 16,4 mld zł. W budżecie na 2008 r. przyjęta została jeszcze wyższa kwota -17,99 mld zł.

Rekordowy przelew środków do OFE wynika z dobrej sytuacji gospodarczej. Rosną zatrudnienie oraz płace, a to oznacza, że więcej składek wpływa do ZUS, a tym samym jest on w stanie przekazać więcej pieniędzy do funduszy emerytalnych.

Więcej Rzeczpospolita.