Ostatni rok na zdobycie przywilejów emerytalnych…

Rzeczpospolita , autor: Mateusz Rzemek , oprac.: GR

gru 31, 2007


Kobiety z rocznika 1953 z 30-letnim stażem pracy oraz mężczyźni z roczników 1944 – 1948 z 35-letnim stażem zyskają w tym roku prawo do wcześniejszego odpoczynku.

Takie uprawnienie zapisano w ustawie emerytalnej tylko na rzecz kobiet. Dla mężczyzn wynika ono natomiast z wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Dlatego muszą poczekać na nowelizację ustawy (zgodnie z deklaracjami nowego ministra pracy ma ona nastąpić na początku 2008 r.) albo wcześniej dochodzić go indywidualnie przed sądem.

W nowym roku warunki do uzyskania wcześniejszej emerytury spełnią także odpowiednie roczniki pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub charakterze – np. hutnicy. Jeśli przystąpili do OFE, to muszą wraz z wnioskiem o wcześniejszą emeryturę złożyć także wniosek o przekazanie środków zgromadzonych w funduszu do budżetu państwa.

Tylko dla pracowników

Dla kobiet i mężczyzn, którzy zyskają prawo do tego świadczenia, ważne jest także, aby mieli status pracownika. Przepisy stanowią bowiem, że kandydaci do wcześniejszego odpoczynku muszą mieć pół roku zatrudnienia na etacie w ciągu ostatnich dwóch lat. Osoby, które nie spełniają tego warunku, zdążą się jeszcze zatrudnić, choćby na część etatu. Ważne, by praca była faktycznie wykonywana, a nie tylko zapisana na papierze.

Pod koniec 2007 r. Sejm znowelizował Kartę nauczyciela, tak że pedagodzy nie muszą już rezygnować z pracy, by mieć prawo do wcześniejszej emerytury. Teraz zyskają je, gdy spełnią przewidziane w przepisach warunki: 30 lat stażu, w tym 20 lat pracy pedagogicznej, lub 25 lat stażu, w tym 20 lat pracy pedagogicznej w szkolnictwie specjalnym. ZUS nie podejmie jednak wypłaty tego świadczenia od razu. Zgodnie z przepisami muszą rozwiązać umowę o pracę choćby na jeden dzień, aby emerytura zaczęła wpływać na ich konto.

Więcej Rzeczpospolita.