Poczęstunek z niższym podatkiem…

Rzeczpospolita , autor: . A.g. , oprac.: GR

gru 31, 2007


Bilety na występy artystyczne wraz z drobnym poczęstunkiem oraz na zabawy taneczne powinny być obciążone 7-proc. VAT

Takie stanowisko zajął naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie w wiążącej interpretacji wydanej na wniosek podatniczki prowadzącej m.in. działalność restauracyjną i barową (nr l47i/VTR2/443-443/06/MP). Dodatkowo organizuje ona odpłatnie występy artystów scen polskich oraz zabawy, takie jak sylwester czy studniówki. Cena biletu wstępu obejmuje również drobny poczęstunek: kawę, herbatę, wino, coś słodkiego, małą przekąskę. Podatniczka chciała się upewnić, czy powinna uznać takie usługi za gastronomiczno-rozrywkowe i opodatkować je 7-proc. stawką VAT.

Autor interpretacji wyjaśnił, że odpłatna (w formie sprzedaży biletów wstępu) organizacja występów artystów scen polskich, wraz z drobnym poczęstunkiem, oraz zabaw tanecznych jest objęta 7-proc. stawką VAT – jako usługa polegająca na odpłatnym umożliwieniu wstępu na spektakle, koncerty, przedstawienia i imprezy w zakresie twórczości i wykonawstwa artystycznego. Jednak usługa składająca się z kombinacji różnych czynności jest tzw. usługą złożoną. I choć zgodnie z utrwaloną linią orzecznictwa każde świadczenie usług musi być zasadniczo uznawane za odrębne i niezależne, to jednak podział czynności, które w sensie gospodarczym tworzą jedną całość, jest sztuczny. Nie może zatem stanowić podstawy do odmienne -go traktowania podatkowego elementów danej czynności.

Oznacza to, że usługi gastronomiczne (słodki bufet, mała przystawka, kawa, herbata, kieliszek wina) świadczone podczas występu artystów scen polskich i wliczane do ceny biletu wstępu mają charakter pomocniczy. Usługą podstawową jest w tym wypadku występ artystów. W konsekwencji podatnik powinien od całości naliczyć VAT z 7-proc. stawką.

Gdy natomiast organizowane przez podatniczkę imprezy nie obejmują drobnego poczęstunku, lecz jedynie wstęp na koncert, to wartość faktycznie świad -czonych na rzecz gości usług polegających na odpłatnym podawaniu wina, kawy czy herbaty należy opodatkować 22-proc. stawką. Inne niż wymienione usługi gastronomiczne skorzystają ze stawki 7 proc.

Więcej Rzeczpospolita.