Dramatyczna sytuacja zawodowa osób niepełnosprawnych…

KURIER SZCZECIŃSKI , autor: Autor Nieznany , oprac.: GR

sty 3, 2008


DRAMATYCZNA sytuacja zawodowa osób niepełnosprawnych” – czy jest szansa, aby to hasto zniknęło z naszego życia Efekty działania projektu Telepraca szansą na zwalczenie nierówności i dyskryminacji na rynku pracy” realizowanego przez Zachodniopomorską Szkołę Biznesu mówią, że tak. Ale nie będzie to łatwy proces.

KILKA tygodni temu opisywaliśmy problem osób niepełnosprawnych bezrobotnych, które nie mogą, a czasami nie chcą samodzielnie szukać pracy. Niestety, istniejący system rentowy nie promuje, a wręcz zniechęca tych, którzy chcieliby wziąć odpowiedzialność za własne życie we własne ręce.

– Dla takich ludzi stworzyliśmy więc projekt, który pokazuje nowe możliwości na rynku pracy-mówi Berenika Gocłowska, specjalista ds. rekrutacji projektu. – Taką szansę daje telepraca, która z założenia idealnie spełnia zarówno oczekiwania, jak i możliwości osób, które mają problemy z poruszaniem się. Proces rekrutacji nie był łatwy. Trwało kilkanaście miesięcy, zanim znaleźliśmy stu niepełnosprawnych, którzy chcieliby poszerzyć swoje kwalifikacje zawodowe, a w konsekwencji znaleźć pracę. Nasi beneficjenci pokazali, że można, że warto i że trzeba walczyć o godność i szacunek. Możliwość decydowania o samym sobie, którą dała im praca, jak również podwyższane dzięki warsztatom i szkoleniom kwalifikacje, niewątpliwie korzystnie wpłynęły na ich samoocenę i poczucie własnej wartości, tym samym pozwalając im przysłowiowo stanąć na nogi”.

W tej chwili dzięki projektowi zatrudnienie znalazły 103 osoby, które pracują w 44 firmach. Mimo że projekt kończy się w już marcu, to pracownicy zapewniają, że nadal będą pomagać w rekrutacji.

Więcej Kurier Szczeciński.