Jak od 1 stycznia br. rozliczać i opłacać składki społeczne za osoby niepełnosprawne.
Z dofinansowania składek na ubezpieczenia społeczne niepełnosprawnych pracowników ze środków PFRON i budżetu państwa (lub tylko z PFRON), zakłady pracy mogły korzystać jedynie do 31 grudnia 2007 r. Natomiast od 1 stycznia 2008 r. muszą już rozliczać i opłacać te składki na ogólnych zasadach. Inaczej też powinny sporządzać dokumenty do ZUS. Pewnych zmian w dokumentacji muszą również dokonać niepełnosprawni przedsiębiorcy korzystający do tej pory z dofinansowania składek.
Zmiana przepisów
Począwszy od składek na ubezpieczenia społeczne należnych od 1 stycznia 2008 r., płatnicy korzystający do końca 2007 r. z dofinansowania składek osób nie-’ pełnosprawnych mają obowiązek rozliczać i opłacać składki na osoby niepełnosprawne na zasadach ogólnych, obowiązujących wszystkich ubezpieczonych. Chodzi tu więc o składki na ubezpieczenia społeczne, które będą rozliczane w dokumentach rozliczeniowych począwszy od sporządzanych za styczeń 2008 r.
Zasady rozliczania, finansowania oraz opłacania składek na ubezpieczenia społeczne uregulowane są w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych(Dz. U.z2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.). Przepisy tej ustawy określają jednakowe zasady ustalania wysokości składek na poszczególne ubezpieczenia dla wszystkich grup ubezpieczonych (z wyjątkiem składki na ubezpieczenie wypadkowe), tj.:
19,52% podstawy wymiaru na ubezpieczenie emerytalne,
6% podstawy wymiaru na ubezpieczenia rentowe (do 31 grudnia 2007 r. wynosiła ona 10% podstawy wymiaru),
2,45% podstawy wymiaru na ubezpieczenie chorobowe.
Składka na ubezpieczenie wypadkowe jest zróżnicowana i jej wysokość zależy od liczby ubezpieczonych podlegających ubezpieczeniu wypadkowemu oraz rodzaju prowadzonej działalności.
Dokumenty rozliczeniowe sporządzane przez pracodawców
Do końca ubiegłego roku pracodawcy wnioskujący o dofinansowanie składek społecznych osób niepełnosprawnych, wniosek w tej sprawie składali poprzez wpisanie w polu 03. bloku III. deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA odpowiedniego kodu wniosku o dofinansowanie składek.
Począwszy natomiast od dokumentów rozliczeniowych składanych za styczeń 2008 r. w bloku III. w polu 03. deklaracji ZUS DRA wszyscy płatnicy mają obowiązek wpisywać kod 0″. Mogą też pozostawić to pole niewypełnione.
Dokumenty sporządzane przez przedsiębiorców
Osoby niepełnosprawne, które w związku z rozpoczęciem po raz pierwszy działalności gospodarczej korzystały z dofinansowania składek ze środków PFRON i złożyły w tej sprawie stosowny wniosek, tj. zgłoszenie do ubezpieczeń na formularzu ZUS ZUA z kodem tytułu ubezpieczenia 05 60 X X lub 05 61 X X, będą miały więcej pracy. Osoby takie muszą bowiem dokonać zmiany kodu tytułu ubezpieczenia. W tym celu muszą więc:
po pierwsze – złożyć w ZUS wyrejestrowanie z ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego z dotychczasowym kodem tytułu ubezpieczenia i jako datę wyrejestrowania podać 1 stycznia 2008 r.,
po drugie – złożyć w ZUS zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego na formularzu ZUS ZUA (pod warunkiem oczywiście, że dana osoba nadal podlega tym ubezpieczeniom); jako datę zgłoszenia do ubezpieczeń również należy podać 1 stycznia 2008 r.
Więcej Gazeta Podatkowa.
Zgłoszenia do ubezpieczeń na formularzu ZUS ZUA należy dokonać z nowym kodem tytułu ubezpieczenia, tj.:
05 10 X X – w przypadku osoby prowadzącej pozarolniczą działalność gospodarczą, niemającej ustalonego prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy, dla której podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne stanowi zadeklarowana kwota nie niższa niż 60% kwoty przeciętnego wynagrodzenia,
05 70 X X – w przypadku osoby prowadzącej pozarolniczą działalność gospodarczą, niemającej ustalonego prawa do renty z tytułu niezdolności
do pracy, dla której podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne stanowi zadeklarowana kwota nie niższa niż 30% kwoty minimalnegp wynagrodzenia,
05 12 X X – w przypadku osoby prowadzącej pozarolniczą działalność gospodarczą, mającej ustalone prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy, dla której podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne stanowi zadeklarowana kwota nie niższa niż 60% kwoty przeciętnego wynagrodzenia,
05 72 X X – w przypadku osoby prowadzącej pozarolniczą działalność gospodarczą, mającej ustalone prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy, dla której podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne stanowi zadeklarowana kwota nie niższa niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia.
Zwracamy uwagę, że wyrejestrowania na formularzu ZUS ZWUA i ponownego zgłoszenia na formularzu ZUS ZUA należy dokonać w terminie 7 dni, czyli nie później niż do 8 stycznia 2008 r.
Jeżeli od 1 stycznia 2008 r. przedsiębiorca podlegałby jedynie ubezpieczeniu zdrowotnemu (np. w przypadku zbiegu tytułów do ubezpieczeń), to wówczas ponowne zgłoszenie do ubezpieczenia powinno nastąpić na formularzu ZUS ZZA.
W związku z zaistniałymi zmianami ZUS na swojej stronie internetowej (www.zus.pl) zamieścił informację na temat nowych zasad rozliczania i opłacania składek na ubezpieczenia społeczne osób niepełnosprawnych. W informacji tej podał kilka przykładów sporządzania dokumentów rozliczeniowych zarówno przez pracodawców rozliczających składki za zatrudnione osoby niepełnosprawne, jak i przez niepełnosprawnych przedsiębiorców rozliczających składki na własne ubezpieczenia.
Więcej Gazeta Podatkowa.