Czy zawsze przysługuje dodatek wyrównawczy…

Gazeta Prawna , autor: Danuta Klucz , oprac.: GR

sty 3, 2008


W zakładzie pracy, w którym jestem zatrudniony, niedługo mają ulec zmianie zasady wynagradzania wszystkich pracowników. Prawdopodobnie mają zacząć obowiązywać od 1 marca 2008 r. Brakuje mi dwóch lat do uzyskania prawa do emerytury, więc korzystam z ochrony przedemerytalnej. Czy będę miał prawo do dodatku wyrównawczego, jeżeli moje wynagrodzenie ulegnie obniżeniu.

Niestety, w opisywanej przez czytelnika sytuacji nie przysługuje dodatek wyrównawczy.

Korzystanie przez pracownika z ochrony przedemerytalnej zasadniczo uniemożliwia pracodawcy zastosowanie zarówno wypowiedzenia definitywnego, jak i wypowiedzenia zmieniającego. Od tej reguły istnieją jednak wyjątki. Pracodawca może bowiem na podstawie art. 43 k.p. wypowiedzieć warunki pracy lub płacy pracownikowi korzystającemu z ochro- z zakresy prawa ny przedemerytalnej, jeżeli wypowiedzenie stało się konieczne ze względu na wprowadzenie nowych zasad wynagradzania dotyczących ogółu pracowników, wprowadzenie nowych zasad wynagradzania dotyczących tej grupy, do której należy pracownik. Ponadto jeżeli została stwierdzona orzeczeniem lekarskim utrata zdolności do wykonywania dotychczasowej pracy oraz w sytuacji niezawinionej przez pracownika nastąpiła utrata uprawnień koniecznych do jej wykonywania.

Wymieniony przepis zezwala pracodawcy zastosować wypowiedzenie zmieniające wobec pracownika korzystającego z ochrony przedemerytalnej, ale nie przewiduje dla niego rekompensaty, na wypadek gdyby dotychczasowe wynagrodzenie uległo obniżeniu. Dlatego też w przypadku zmiany wynagrodzenia dla ogółu pracowników (lub ich grupy) nie będzie podstaw do wypłaty pracownikowi dodatku wyrównawczego.

Więcej Gazeta Prawna.