Zus czeka na was i deklaracje…

GAZETA POMORSKA , autor: Jz , oprac.: GR

sty 8, 2008Do wtorku renciści prowadzący działalność gospodarczą mają czas na zgłoszenie się do ubezpieczenia społecznego. Trzeba się wyrejestrować i ponownie zarejestrować.

Od początku roku obowiązują nowe zasady dla osób niepełnosprawnych i rencistów (z powodu niezdolności do pracy) prowadzących działalność gospodarczą. Wprowadzony został dla nich obowiązek opłacania składek ubezpieczenia nie tylko zdrowotnego, ale także emerytalnego, rentowego i wypadkowego. Dobrowolne pozostaje ubezpieczenie chorobowe.

PAMIĘTAJ!

Do 8 stycznia muszą się zgłosić do ubezpieczenia w ZUS renciści prowadzący działalność gospodarczą

Do tej pory renciści prowadzący działalność gospodarczą byli zgłoszeni do ZUS tylko z powodu ubezpieczenia zdrowotnego. Teraz więc muszą się z niego wyrejestrować na formularzu ZUS ZWUA, podając kod wyrejestrowania 600. Następnie zgłosić się do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego na druku ZUS ZUA. Można to zrobić drogą elektroniczną, listownie lub osobiście. Trzeba jednak pamiętać, że oba formularze muszą trafić do właściwej jednostki ZUS najpóźniej 8 stycznia, czyli w najbliższy wtorek.

Renciści prowadzący działalność gospodarczą będą płacić także na Fundusz Pracy.

Informacji udzielają pracownicy ZUS w salach obsługi lub telefonicznie.

Więcej Gazeta Pomorska.