Co zmieniło się w podatkach w tym roku…

GŁOS WIELKOPOLSKI , autor: Mariusz Urbanke , oprac.: GR

sty 10, 2008


Panuje przekonanie, że najlepszy system podatkowy to taki, który jest prosty i się niezbyt często… zmienia. Wtedy podatnik nie ma problemów z terminami, rozliczeniami, formularzami – to, czego się nauczył w poprzednim roku, przydaje się w następnym. Niestety, w Polsce co roku mamy jakieś nowinki w przepisach podatkowych. Dotychczas najczęściej polegały one na tym, że zabierało się podatnikom kolejną ulgę czy podnosiło podatki. Na szczęście wiele z ostatnich zmian przynosi podatnikom tak oczekiwane obniżki obciążeń fiskalnych.

Stawki po staremu

Jeśli chodzi o podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT) to rewolucji w tym roku nie będzie. Posłowie – zajęci kampanią wyborczą – nie mieli jesienią ubiegłego roku czasu na wielkie korekty.

– Wszelkie zmiany w podatku dochodowym na dany rok muszą zostać ogłoszone w Dzienniku Ustaw do końca listopada poprzedniego roku – wyjaśnia Jakub Lutyk, rzecznik Ministerstwa Finansów. – Tak się nie stało, tak więc w 2008 r. będziemy płacili podatek dochodowy według dotychczas obowiązującej ustawy.

Pozostały stawki 19,30 i 40 proc, a o podatku liniowym z wysoką kwotą wolną będzie można pomarzyć najwcześniej w 2009 r.

Warto jednak zwrócić uwagę na drobne korekty, które są korzystne dla podatników. Nastąpiło bowiem odmrożenie skali podatkowej i podwyższenie kosztów dla pracowników. – Te wskaźniki od lat były niezmieniane – mówi Grażyna Piechota, rzeczniczka Izby Skarbowej w Katowicach. – Od 2008 r., dzięki wspomnianym korektom, podatnicy będą mogli zaoszczędzić nawet kilkaset złotych rocznie.

Tu uzyskasz porady podatkowe

Krajowa Informacja Podatkowa to system informacji stworzony przez resort finansów dla wszystkich osób chcących uzyskać odpowiedzi na wątpliwości dotyczące zagadnień podatkowych. Pod numerami 0801 055 055 oraz 022 330 03 30 podatnicy mogą uzyskać informacje z zakresu podatku dochodowego od osób fizycznych oraz prawnych,czynności cywilnoprawnych, spadków i darowizn oraz podatku od towarów i usług. Więcej informacji o przepisach podatkowych znajdziesz na stronie resortu finansów www.mf.gov.pl

Najważniejsza zmiana polega na tym, że podwyższony został pierwszy próg podatkowy i kwota wolna od podatku. – Od 1 stycznia 2008 r. pierwszy próg został zwaloryzowany o 1085 zł, co oznacza, że przesunie się z poziomu 43 405 zł, który obowiązywał w roku ubiegłym, na poziom 44 490 zł – informuje Piechota.

– Natomiast kwota wolna zwiększyła się z 572,54 zł do 586,85 zł.

Oznacza to, że podatku nie będziemy płacić, jeśli nasze dochody nie przekroczą 3090 zł (obecnie jest to 3013 zł).

Kolejna zmiana dotyczy kosztów uzyskania przychodów. – Pracujący na etacie będą nieco więcej co miesiąc odliczać od dochodu w ramach zryczałtowanych kosztów uzyskania przychodu – wyjaśnia Agnieszka Zawadzka, ekspert portalu finansowego Money.pl.

– To obniży płacone przez nas podatki o nieco ponad 6 zł dla podatników zarabiających najmniej do 13 zl dla wpadających w najwyższy próg podatkowy.

Zmiany progów podatkowych nie wpłyną więc zasadniczo na trafiające do naszych portfeli kwoty. Bardziej odczuwalną zmianą będzie obniżka stawki rentowej. Przypomnijmy, że od stycznia 2008 r. została ona po raz drugi obniżona (pierwsza obniżka była w połowie ubiegłego roku) – tym razem o 2 proc. po stronie pracownika i 2 proc. po stronie pracodawcy. – Osoba zarabiająca ok. 3 tys. zł brutto dzięki obniżce składki rentowej dostanie na rękę około 50 zł więcej – dodaje Zawadzka.

To tyle o zatrudnionych na etatach. Natomiast osoby, które prowadzą działalność gospodarczą i rozliczają się w oparciu o przepisy PIT, muszą też pamiętać o pewnych zmianach, które pojawiły się w podatkach z powodu… spadku kursu euro. Otóż w związku z tym spadkiem niższe będą przyszłoroczne limity zapisane w ustawach o VAT, rachunkowości oraz o zryczałtowanym podatku dochodowym (podajemy je w tabeli obok).

Prócz tych zmian w PIT pojawiło się sporo innych nowinek podatkowych. Na początek przypomnijmy te przepisy, które przyjęto nawet kilkanaście miesięcy temu, ale ich skutki podatnicy odczują w tym roku.

Emigranci zapłacą mniej

Już w grudniu 2006 r. weszła w życie Konwencja między Rzeczpospolitą Polską a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania – w zakresie podatków od dochodu i od zysków majątkowych. Jej postanowienia mają zastosowanie do dochodów uzyskanych od 1 stycznia 2007 r., co oznacza, że dopiero przy składaniu PIT-u w 2008 r. pracujący w Anglii i Irlandii odczują prawdziwą ulgę. Nie trzeba będzie bowiem zapłacić w Polsce podatku od zarobków uzyskanych w Wielkiej Brytanii. – Przed wprowadzeniem tych przepisów dochód uzyskany w Wielkiej Brytanii podlegał opodatkowaniu także w Polsce, z tym że od obliczonego w Polsce.

Co nowego w przepisach

W 2008 r. stawki podatkowe nadal co prawda wynoszą 19, 30 i 40 proc. (patrz tabela), ale dzięki podwyższeniu pierwszego progu podatkowego o ponad 1000 zl – wynosi on obecnie 44 490 zł – można rocznie zarobić nieco więcej, a mimo to nie trzeba będzie płacić od razu podatku według wyższej 30–proc. stawki. Drugi próg (85 528 zł) nie został podniesiony. Podwyższono też nieco kwotę wolną od podatku do 3090 zł (w ubiegłym roku było 3013 zł). Oznacza to, że jeśli w 2008 r. twój roczny dochód nie przekroczy tej kwoty, to w ogóle nie będziesz płacić podatku PIT. Nieco wzrosły też zryczałtowane koszty uzyskania przychodu (koszty te mogą odliczać tylko pracownicy etatowi). Jeśli pracujesz na jednym etacie, to w rozliczeniu podatkowym za 2008 r. będziesz mógł odliczyć 1335 zł (w rozliczeniu za 2007 r. – 1302 zł). Od 2007 r. jest nowa ulga – na dzieci – w wysokości 1145 zł na jedno dziecko. Już

przy rozliczeniu dochodów za 2007 r. można z niej skorzystać. To ulga odpisywana od podatku. Jeśli ktoś ma dużo dzieci i stosunkowo niskie dochody, nie będzie musiał fiskusowi dopłacać przy rozliczeniu za 2007 r.

Rewolucja w PIT ma nadejść dopiero w roku przyszłym. W 2009 r. zamiast trzech stawek podatkowych – jak do tej pory – pojawią się dwie – 18- i 32-proc. Według pierwszej stawki podatek zapłacą ci, którzy osiągną dochód do 85 528 zł, a według drugiej – bogatsi

Podatkowa ulga na dzieci ma być z roku na rok coraz wyższa podatku odliczało się podatek zapłacony za granicą – wyjaśnia rzeczniczka Izby Skarbowej w Katowicach.

Było to niekorzystne dla pracujących na Wyspach m.in. z tego powodu, że w Polsce kwota wolna od podatku wynosi tylko nieco ponad 3 tys. zł, podczas gdy w Wielkiej Brytanii jest wielokrotnie wyższa.

Jak nasi emigranci zarobkowi pracujący w Londynie będą rozliczani teraz – Przy rozliczeniu dochodów za 2007 r. będzie stosowana korzystniejsza metoda – tzw. wyłączenia z progresją, która polega na tym, że uzyskany za granicą dochód jest zwolniony w Polsce z opodatkowania – wyjaśnia Grażyna Piechota. – Przy czym warto dodać, że dla ustalenia stawki podatku od pozostałych dochodów osiągniętych w Polsce stosuje się stawkę podatku wyliczoną dla całości dochodu polskiego i zagranicznego.

Więcej Głos Wielkopolski.