Wyższe emerytury dla kobiet

Rzeczpospolita , autor: Katarzyna Ostrowska , oprac.: GR

sty 25, 2008


Rzeczpospolita z 25 stycznia 2008 r. rozmawia z wiceminister pracy i polityki pracy i polityki społecznej w sprawie najważniejszych problemów związanymi z wypłatami emerytur. W artykule czytamy.

Kobiety dostaną więcej

EMERYTURY i WYPŁATY ŚWIADCZEŃ Z II FILARA NIE JEST ZAGROŻONA
Zapewnia o tym w rozmowie z Rz wiceminister pracy i polityki społecznej Agnieszka Chtoń-Domińczak i ujawnia nowe decyzje resortu.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej otrzymało ponad 640 propozycji zmian w projekcie ustawy o wypłacie emerytur z II filara. – To oznacza, że projekt musi zostać istotnie zmieniony – mówi Rz Agnieszka Chłoń-Domińczak, wiceminister pracy, odpowiadająca w resorcie za zabezpieczenie społeczne. Ostateczne decyzje właśnie zapadają, a czasu jest coraz mniej. W lutym – zgodnie z zapowiedziami premiera Donalda Tuska – projekt ma trafić pod obrady rządu. Pierwsze wypłaty świadczeń z OFE mają rozpocząć się już z początkiem 2009 r.

Wiceminister mówi Rz, że zapadła już decyzja, jakie tablice dalszego trwania życia będą używane do wyliczania przyszłych emerytur z II filara. – Ustaliliśmy, że nie powinno się ich różnicować ze względu na wiek – wyjaśnia Agnieszka Chłoń-Domińczak.

Za przyjęciem różnych tablic dalszego życia dla kobiet i mężczyzn był wcześniejszy rząd. Za rozwiązaniem, które dziś proponuje resort pracy, optowało jednak wielu partnerów społecznych, w tym wszystkie związki zawodowe. Bo – ich zdaniem – kobiety są zbyt poszkodowane.

Oznacza ono jednak w praktyce, że panowie dopłacą do emerytur kobiet Dlaczego Bo mężczyźni więcej zarabiają, później przechodzą na emeryturę i do tego krócej żyją Zatem więcej oszczędności zgromadzonych w II filarze przez mężczyzn jest dzielone następnie na mniej miesięcy pobierania emerytury.

Więcej w Rzeczpospolitej.