Przyczyna inwalidztwa powinna być tajna…

Rzeczpospolita , autor: Zal , oprac.: GR

sty 28, 2008

 

Przyczyna inwalidztwa powinna być tajna

Rzecznik praw obywatelskich uważa, że pracodawca zatrudniający osobę niepełnosprawną nie musi wiedzieć, jaka choroba była podstawą do wydania orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.

Rzecznik podkreśla, że w takich orzeczeniach wpisywany jest symbol przyczyny niepełnosprawności. Dotyczy to m.in. orzeczeń dotyczących osób, które ukończyły 16. rok życia, i orzeczeń o wskazaniach do ulg i uprawnień osób posiadających orzeczenia o inwalidztwie lub niezdolności do pracy. Aby przedsiębiorca mógł skorzystać

z możliwości, jakie daje ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych, musi udokumentować fakt zatrudniania osób niepełnosprawnych. Chodzi np. o możliwość obniżania ustawowego wskaźnika zatrudniania osób o szczególnych schorzeniach.

Pracodawca po przedstawieniu przez osobę niepełnosprawną orzeczenia uzyskuje faktyczny dostęp do danych wrażliwych dotyczących pracownika Co prawda w dokumentach, które otrzymuje, znajduje się tylko symbol choroby, ale ustalenie, jaka jednostka chorobowa się pod nim kryje, nie nastręcza najmniejszych trudności. Poszczególne choroby i oznaczenia, jakie są.im przypisane, znajdują się bowiem w rozporządzeniu ministra pracy i polityki społecznej z 15 lipca 2003 r. w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności.

W ocenie rzecznika praw obywatelskich udostępnienie pracodawcy takich danych może budzić wątpliwości z punktu widzenia konstytucyjnego prawa do zachowania tajemnicy lekarskiej i może skutkować dyskryminacją osoby niepełnosprawnej na rynku pracy.

 

Więcej Rzeczpospolita.