Resort spraw trudnych, bo bardzo pilnych…

Rzeczpospolita , autor: Aleksandra Fandrejewska , oprac.: GR

sty 28, 2008

 

Zdecydowała pani, żeby zaproponować wspólne tablice trwania życia dla kobiet i dla mężczyzn przy obliczaniu emerytur z otwartych funduszy emerytalnych. Jolanta Fedak: Tak. Po konsultacjach społecznych i po projekcjach finansowych nie mam najmniejszych wątpliwości, że tablice życia mężczyzn i kobiet powinny być takie same, tak jak w ZUS.

Mężczyźni zgodzą się na to, by część swoich odłożonych pieniędzy w OFE przeznaczyć na emerytury dla kobiet. Do tej pory słyszeli, że pieniądze zbierane w OFE są ich własnością. To jest system oszczędzania z własnej pensji, ale przede wszystlcim ubezpieczenia społeczne, obowiązkowe i solidarne. Ten solidaryzm dotyczy nie tylko kobiet i mężczyzn, ale raczej wszystkich ubezpieczonych, którzy przecież żyją krócej lub dłużej. Kiedy twierdzimy, że pieniądze odłożone na emeryturę są naszymi oszczędnościami, to nie zapominajmy, że są to oszczędności przeznaczone na emeryturę. Dlatego do momentu przekazania pieniędzy do zakładów emerytalnych oszczędności w OFE mogą być dziedziczone.

Spodziewa się pani protestów społecznych związanych z uchwalaniem ustawy o emeryturach pomostowych Mam nadzieję, że w sprawie emerytur pomostowych uda się nam osiągnąć konsensus ze związkami zawodowymi oraz organizacjami pracodawców i protestów w ogóle nie będzie. Ale proszę pamiętać, że to trudne zadanie, nierozwiązane od siedmiu lat. W lutym powinniśmy mieć projekt ustawy.

Będą takie zawody, które stracą przywileje branżowe, a nie będą miały prawa do emerytury pomostowej.

Jeśli ktoś zaczynał pracę w jakimś zawodzie i wiedział, że ma prawo do przywileju wcześniejszej emerytury, to nie dziwmy się, że teraz protestuje. Ale ważne jest by przekonać obywateli do dłuższej pracy. Jeszcze niedawno mieliśmy bardzo wysokie bezrobocie. W związku z tym każdy, kto miał przywileje, z nich korzystał. Ale mam nadzieję, że jeśli praca nie będzie dobrem deficytowym, będzie wyżej opłacana niż świadczenia socjalne, to będziemy chcieli przedłużać swoją aktywność.

Więcej  Rzeczpospolita.