Tematem dnia Dobrej Firmy – dodatku gospodarczego do dziennika Rzeczpospolita w dniu dzisiejszym (31 stycznia 2008 r.) jest rozliczenie roczne w ramach formularza PIT-11. W artykule czytamy m.in.:
JAK WYPEŁNIĆ OBOWIĄZKI PŁATNIKA I PRAWIDŁOWO PRZYGOTOWAĆ PIT-11
Już tylko miesiąc został pracodawcom na przygotowanie informacji o dochodach i pobranych zaliczkach na podatek dochodowy w 2007 roku. Termin przekazania PIT-11 urzędowi skarbowemu i pracownikom oraz zleceniobiorcom mija 29 lutego.
PIT-11 to formularz znany prawie każdemu podatnikowi. Pracujący na etacie, otrzymujący zlecenia, emerytury, dorabiający na umowy o dzieło czy pracujący na kontraktach menedżerskich otrzymują go od płatnika co roku.
Wkrótce mija termin
Płatnik ma obowiązek przesiać PIT-11 do końca lutego roku następującego po roku podatkowym (czyli za 2007 rok do 29 lutego 2008 roku). Dzieje się tak wtedy, gdy nie przygotowuje rocznego obliczenia podatku (PIT-40). Od zasady tej przewidziane są jednak wyjątki. Dotyczą one sytuacji, gdy w ciągu roku podatkowego przedsiębiorca zwalnia pracownika z pracy. Wtedy informację PIT-11 musi przygotować i przekazać pracownikowi oraz urzędowi skarbowemu szybciej. Ma na to czas do 15 dnia miesiąca następującego po tym, w którym pobrał ostatnią zaliczkę. Jeśli zatem zwalnia pracownika z pracy np. w styczniu i jest to ostatni miesiąc, za który pobierana jest zaliczka, PIT-11 przygotowuje do 15 lutego. W takim samym terminie, czyli do 15 dnia miesiąca następującego po tym, w którym pobrana była ostatnia zaliczka, informację powinien otrzymać pracownik, który sam, z własnej woli, odchodzi z pracy.
PIT-11 przedsiębiorca przekazuje nie tylko pracownikowi, ale również urzędowi skarbowemu właściwemu według miejsca zamieszkania pracownika.
Kto przygotowuje informację
Do wypełnienia PIT-11 zobowiązani są płatnicy (osoby fizyczne, prawne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej występujące jako zakłady pracy), gdy wypłacają pracownikom przychody ze stosunku pracy, służbowego, pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy, a także zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego.
Informację PIT-11 przygotowują również rolnicze spółdzielnie produkcyjne (wpisują w niej wypłaty z dniówek obrachunkowych, udział w dochodzie podzielnym spółdzielni, a także wypłacane przez nie zasiłki pieniężne z społecznego).
PIT-11 przygotować powinny również osoby prawne i ich jednostki organizacyjne, które wypłacają emerytury i renty z zagranicy, uczelnie (wypłacające stypendia), organy zatrudnienia (wypłacające świadczenia z Funduszu Pracy) oraz biura terenowe Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Informację PIT-11 przygotować muszą także areszty śledcze i zakłady karne (gdy w 2007 roku wypłacały należności za pracę tymczasowo aresztowanym oraz skazanym), oddziały Wojskowej Agencji Mieszkaniowej (wypłacające żołnierzom świadczenia pieniężne wynikające z ustawy o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych RP) oraz centrum integracji społecznej (w związku z wypłatą świadczeń integracyjnych na podstawie ustaw}’ o zatrudnieniu socjalnym).
Nie tylko dochody z pracy
PIT-11 płatnicy wypełnią nie tylko wtedy, gdy zatrudniają pracowników na etacie, ale również gdy wypłacają należności z umów-zleceń oraz praw majątkowych.
Wśród ujmowanych w PIT–11 wymienić można przychody:
– z osobiście wykonywanej działalności artystycznej, literackiej, naukowej, trenerskiej, oświatowej i publicystycznej, w tym z udziału w konkursach z dziedziny nauki, kultury i sztuki oraz dziennikarstwa, jak również przychody z uprawiania sportu, stypendia sportowe
oraz przychody sędziów z prowadzenia zawodów sportowych,
– z umów-zleceń i o dzieło,
– z działalności polskich arbitrów uczestniczących w procesach arbitrażowych z partnerami zagranicznymi,
– biegłych w postępowaniu sądowym, dochodzeniowym i administracyjnym, płatników i inkasentów należności publicznoprawnych oraz z udziału w komisjach powoływanych przez organy władzy lub administracji państwowej albo samorządowej,
– otrzymywane przez osoby wykonujące czynności związane z pełnieniem obowiązków społecznych lub obywatelskich,
– otrzymywane przez osoby należące do zarządów, rad nadzorczych, komisji i innych organów stanowiących w spółkach,
– uzyskane z umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub podobnych umów.
Więcej w Rzeczpospolitej