Klasyfikacja PKWiU

Rzeczpospolita , autor: Przemysław Wojtasik , oprac.: GR

sty 31, 2008

Rzeczpospolita z 31 stycznia 2008 r. odnosi się do ostatnich zmian PKWiU.
W artykule czytamy m.in.:

Nadal stosujemy starą klasyfikację

Podatnicy, którzy przyzwyczaili się już do PKWiU sprzed 11 lat, wcale nie muszą jej wyrzucać.

Będą ją stosować jeszcze przynajmniej do końca tego roku. Tak wynika z rozporządzenia Rady Ministrów z 14 grudnia 2007 r. (DzU nr 243, poz. 1785), która kolejny raz przedłużyła okres obowiązywania starej klasyfikacji. Oznacza to, że na potrzeby:

– podatku od towarów i usług,

– poboru akcyzy i obowiązku oznaczania znakami akcyzy a terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, opodatkowania CIT, PIT, ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz karty podatkowej

nadal stosuje się PKWiU z rozporządzenia Rady Ministrów z 18 marca 1997 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (DzU nr 42, poz. 264 ze zm.).

Do czego przydaje się statystyka w podatkach od właściwej klasyfikacji produktu często zależy wysokość podatku VAT (albo to, czy w ogóle musimy go płacić). Przypomnijmy że podstawowa stawka VAT to 22 proc. Niższa (albo zwolnienie) przysługuje tylko na określone usługi bądź towary Aby je zidentyfikować, musimy sięgnąć do klasyfikacji statystycznych, do których zresztą ustawa o VAT wyraźnie się odwołuje przy określaniu towarów i usług.

Więcej w Rzeczpospolitej