Od jakich przychodów podatnik nie płaci przychodu

Gazeta Prawna , autor: MAGDALENA MAJKOWSKA , oprac.: GR

lut 5, 2008


Gazeta Prawna z 5 lutego 2008 r. opublikowała duży materiał dotyczący podatku dochodowego od osób fizycznych. W artykule czytamy m.in.:

 
OD JAKICH PRZYCHODÓW PRACOWNIK NIE MUSI PŁACIĆ PODATKU

W ustawie o PIT przewidziano wiele przypadków, w których udzielane przez pracodawcę świadczenia są wolne od podatku. Do takich należą na przykład środki ochrony, przyznawane w związku z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

Za przychody ze stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń. Chodzi w szczególności o wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop, a także wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych. Dotyczy to nie tylko przychodów ze stosunku pracy, ale również przychodów ze stosunku służbowego, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy.

Jednak nie wszystkie przychody związane ze świadczeniem pracy podlegają opodatkowaniu. Część z nich korzysta z podatkowych preferencji. Katalog zwolnień przedmiotowych określony w ustawie o PIT zawiera grupę zwolnień obejmującą również przychody związane ze świadczeniem pracy. Są one zróżnicowane, wśród najważniejszych można wymienić: świadczenia związane z wymogami bezpieczeństwa i higieny pracy, świadczenia finansowane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych czy też przysługujące pracownikom diety i inne należności za czas podróży służbowej. W stosunku do niektórych przyznawanych pracownikom świadczeń zwolnienie od podatku przysługuje niezależnie od ich wartości, inne korzystają z podatkowej preferencji w ramach określonych limitów.


Świadczenia związane

Zwolnieniu z podatku dochodowego podlegają świadczenia i ekwiwalenty związane z bezpieczeństwem i higieną pracy – pod warunkiem że zasady ich przyznawania wynikają z odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw.

Praca z dala od domu

Do kolejnej grupy zwolnień dotyczących przychodów związanych ze świadczeniem pracy można zaliczyć wypłacane diety związane z podróżą służbową, dodatek za rozłąkę wypłacany pracownikom czasowo przeniesionym, a także zwolnienie dla części przychodów podatników przebywających czasowo za granicą.

Koszty zakwaterowania

Wolna od podatku jest także wartość świadczeń ponoszonych przez pracodawcę z tytułu zakwaterowania pracowników w hotelach pracowniczych, a także kwaterach prywatnych wynajmowanych na cele zbiorowego zakwaterowania. W tym drugim przypadku zwolnienie przysługuje jednak do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie 500 zł. Jeżeli zatem firma zapewni pracownikom kwaterunek inny niż w hotelu robotniczym, to nadwyżka dofinansowania ponad ustawowy limit 500 zł będzie podlegała opodatkowaniu.

Używanie własnego auta

Stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 23b ustawy o PIT wolny od podatku dochodowego jest także zwrot kosztów poniesionych przez pracownika z tytułu używania pojazdów stanowiących własność pracownika, dla potrzeb zakładu pracy, w jazdach lokalnych, jeżeli obowiązek ponoszenia tych kosztów wynika wprost z przepisów innych ustaw. Zwolnienie przysługuje do wysokości miesięcznego ryczałtu pieniężnego albo do wysokości nieprzekraczającej kwoty ustalonej przy zastosowaniu stawek za 1 km przebiegu pojazdu, określonych w odrębnych przepisach, jeżeli przebieg pojazdu, z wyłączeniem wypłat ryczałtu pieniężnego, jest udokumentowany w ewidencji przebiegu pojazdu prowadzonej przez pracownika.

Świadczenia finansowane z ZFŚS

W ramach ustawowego limitu, zwolnieniu od podatku podlegają także otrzymywane przez pracowników świadczenia finansowane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.

Bony na posiłki

Wyjątek stanowią tutaj jednak bony, talony, kupony lub inne dowody uprawniające do uzyskania na ich podstawie posiłków, artykułów spożywczych lub napojów bezalkoholowych, w przypadku gdy pracodawca, mimo ciążącego na nim obowiązku wynikającego z przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy, nie ma możliwości wydania pracownikom posiłków, artykułów spożywczych lub napojów bezalkoholowych. Wartość takich bonów, talonów, kuponów czy też innych dowodów uprawniających do wymiany na posiłki i napoje objęta jest zwolnieniem od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt llb.

Dopłaty do kolonii i zimowisk

Zgodnie z zasadą ogólną świadczenia na rzecz pracowników w postaci nieodpłatnego wypoczynku czy też dopłat do niego stanowią przychód ze stosunku pracy podlegający opodatkowaniu. Dotyczy to zarówno zorganizowania pracownikom i ich rodzinom wczasów po ulgowej cenie, np. w ośrodkach pracodawcy, jak i dopłat do wakacji wykupionych przez pracownika w biurze podróży.

Podnoszenie kwalifikacji

Zwolnieniu od podatku podlega także wartość świadczeń przyznanych zgodnie z odrębnymi przepisami przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego pracownika.

Więcej w Gazecie Prawnej.