Zawieszenie działalności firmy

Gazeta Prawna , autor: Bartosz Marczuk , oprac.: GR

lut 7, 2008


ZAWIESZONA FIRMA BEZ SKŁADKI I PODATKU

Projekt nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej

Już wkrótce przedsiębiorcy niezatrudniający pracowników będą mogli legalnie zawieszać działalność gospodarczą na okres od miesiąca do dwóch lat na swój wniosek. Przewiduje to projekt nowelizacji ustawy o działalności gospodarczej, który we wtorek przyjął rząd.

Projekt wprowadza możliwość zawieszenia działalności gospodarczej na okres od miesiąca do 24 miesięcy przez przedsiębiorcę, który nie zatrudnia pracowników na podstawie umowy o pracę ani na podstawie umowy zlecenia lub o dzieło.

Zawieszenie następuje na pisemny wniosek przedsiębiorcy złożony do organu ewidencyjnego w gminie. Natomiast przedsiębiorca wpisany do rejestru przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym wniosek o zawieszenie działalności składa w sądzie rejestrowym. Wniosek określa między innymi firmę i nazwę przedsiębiorcy, podaje oznaczenie formy prawnej prowadzonej działalności, numer NIP, siedzibę i adres przedsiębiorcy. Należy do niego dołączyć oświadczenie o niezatrudnianiu pracowników.

Wznowienie zawieszonej działalności następować ma na pisemny wniosek przedsiębiorcy złożony w ewidencji w gminie lub w sądzie rejestrowym.

Gdyby działalność gospodarcza była prowadzona w formie spółki cywilnej, to wówczas wniosek o zawieszenie jej musieliby złożyć wszyscy wspólnicy.

Wpis do ewidencji informacji o zawieszeniu wykonywania działalności gospodarczej nastąpi przez zamieszczenie danych w ewidencji, natomiast o wznowieniu działalności przez wykreślenie z systemu informatycznego informacji o zawieszeniu wykonywanej działalności.

Wniosek o wpis sąd rejestrowy musi rozpoznać w ciągu siedmiu dni od daty jego złożenia. Jest on zwolniony od opłat sądowych i nie ma obowiązku ogłaszać go w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.

Zawieszenie działalności wywrze skutki prawne w stosunku do zobowiązań o charakterze publicznoprawnym. Dzięki zmianom poprawić się może kondycja firm, ponieważ przedsiębiorca nie będzie musiał przez okres zawieszenia działalności odprowadzać danin publicznych i składek na ZUS.

Więcej w Gazecie Prawnej z 7 lutego 2008 r.