Problemy z emeryturami od 2009 r.

Gazeta Wyborcza , autor: Leszek Kostrzewski , oprac.: GR

lut 8, 2008


KOMPROMITACJA Z EMERYTURAMI

Ministerstwo Pracy przyznaje, że nie zdąży przygotować systemów komputerowych do wypłat nowych emerytur od 2009 r. Proponuje prowizoryczne rozwiązania. Eksperci na to: fuszerka, nierealne.

W przyszłym roku czeka nas prawdziwa rewolucja emerytalna, bo pojawią się dwa całkowicie nowe świadczenia – tzw. pomostówki i emerytury z OFE. Problem w tym, że wciąż nie wiadomo, kto i na jakich warunkach będzie je dostawał.

Miały to określić specjalne ustawy resortu pracy, ale prace nad nimi trwają cały czas. Tymczasem ZUS musi do wypłat emerytur przygotować nowe systemy komputerowe. Na razie nie zaczął nawet nad nimi pracować, bo bez ustawy nie wie, co właściwie ma budować.

Nawet jeśli koalicja rządowa szybko przyjmie odpowiednie projekty, powinny one przejść przez konsultacje ze związkowcami i pracodawcami z Komisji Trójstronnej, musi przegłosować je Sejm i w końcu podpisać prezydent. Na całą tę procedurę potrzeba co najmniej pół roku.

Będzie więc koniec lipca. Na budowę systemu zostanie pięć miesięcy. Zdaniem Jeremiego Mordasewicza z rady nadzorczej ZUS to za mało. – Na stworzenie systemów potrzeba co najmniej roku – mówi.

Również Ministerstwo Pracy straciło złudzenia że zdąży przygotować i przetestować programy do wypłat. – Jeżeli przez dwa lata za poprzednich rządów nic nie robiono, trudno, abyśmy teraz przygotowali systemy komputerowe na czas – tłumaczy nam wiceminister pracy Agnieszka Chłoń-Domińczak.

Ten system nie nadaje się do wypłat

Obecnie co roku na emerytury przechodzi 100 tys. Polaków, z tego 80 tys. na wcześniejsze. Od początku przyszłego roku mają to robić na nowych zasadach, bo wcześniejsze emerytury zostaną zastąpione przez tzw. pomostowe. Pozwolą one Kowalskiemu pięć lat przed ustawowym wiekiem emerytalnym kończyć pracę, jednak z tego przywileju będą mogli korzystać tylko nieliczni – osoby pracujące w najcięższych w warunkach, np. hutnicy.

Ponieważ obecnie prawo do wcześniejszej emerytury ma aż tysiąc grup zawodowych, nowe przepisy mają przynieść budżetowi oszczędności.

Ponadto od 2009 r. oprócz świadczeń z ZUS (tzw. I filar) Polacy zaczną dostawać również świadczenia z kilkunastu otwartych funduszy emerytalnych (OFE, czyli II filar).

Skoro systemy komputerowe nie będą gotowe do wypłatynowych świadczeń, co nas czeka po 1 stycznia 2009 r. Ministerstwo Pracy zapewnia, że Polacy mimo wszystko nowe emerytury będą dostawać. Resort szuka bowiem rozwiązań przejściowych”.

20 miliardów złotych – tyle zabraknie w budżecie, jeśli wcześniejsze emerytury będą wypłacane na dotychczasowych zasadach

Więcej w Gazecie Wyborczej z 8 lutego 2008 r.